statystyki

Rady działalności pożytku publicznego wsparciem dla gminy

autor: Not. AR01.04.2015, 07:25

Nowy wójt gminy zamierza w tym roku przygotować strategię rozwoju. Do współpracy chciałby zaprosić organizacje pozarządowe. Czy takie instytucje mogą doradzać samorządom?

Tak. W 2010 r. ustawodawca wyszedł naprzeciw potrzebom samorządowców i organizacjom pozarządowym. Zaproponował im już gotowe rozwiązanie na każdym poziomie funkcjonowania samorządów (województwa, powiatu i gminy). Szczegółowe rozwiązania są określone w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1118 ze zm.). Na jej podstawie można utworzyć gminne lub powiatowe rady działalności pożytku publicznego jako organ konsultacyjny i opiniodawczy. Radę może powołać organ wykonawczy właściwej jednostki samorządu terytorialnego na wniosek organizacji pozarządowych prowadzących działalność na jego terenie. Kadencja rady trwa 2 lata. W jej skład wchodzą przedstawiciele organu wykonawczego i stanowiącego, a także organizacji pozarządowych (dla nich jest zarezerwowana co najmniej połowa miejsc w radzie).


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane