statystyki

Czasem wystarczy zbadać element ceny, by stwierdzić, czy nie została zaniżona

autor: Sławomir Wikariak26.03.2015, 11:30; Aktualizacja: 26.03.2015, 11:43

Organizator przetargu nie zawsze musi żądać od wykonawcy wyjaśnień dotyczących pełnej kwoty zaproponowanej w ofertach. Jego wątpliwości może budzić tylko jej część składowa

TEZA Jeśli zaproponowana przez wykonawcę cena jest o 30 proc. niższa od szacowanej wartości, to należy wdrożyć procedurę wyjaśniającą. Niekoniecznie musi dotyczyć ostatecznej kwoty. Czasem wystarczy, że zamawiający zbada jeden z elementów kwoty.

STAN FAKTYCZNY Jedno z dużych miast zorganizowało przetarg na usługi przewozu osób niepełnosprawnych. Firmy składające oferty miały w niej wskazać trzy kwoty: ostateczną cenę, stawkę brutto za jeden kurs przewozu codziennego i stawkę brutto za jeden kurs przewozu okolicznościowego.

Przetarg rozpisano po 19 października 2014 r., kiedy to weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.). Zmieniły się wówczas także zasady dotyczące badania rażąco niskiej ceny. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 90 ust. 1 p.z.p. obligatoryjnie trzeba prosić o wyjaśnienia wówczas, gdy jest ona niższa o 30 proc. od wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane