statystyki

Czasem wystarczy zbadać element ceny, by stwierdzić, czy nie została zaniżona

autor: Sławomir Wikariak26.03.2015, 11:30; Aktualizacja: 26.03.2015, 11:43

Organizator przetargu nie zawsze musi żądać od wykonawcy wyjaśnień dotyczących pełnej kwoty zaproponowanej w ofertach. Jego wątpliwości może budzić tylko jej część składowa

TEZA Jeśli zaproponowana przez wykonawcę cena jest o 30 proc. niższa od szacowanej wartości, to należy wdrożyć procedurę wyjaśniającą. Niekoniecznie musi dotyczyć ostatecznej kwoty. Czasem wystarczy, że zamawiający zbada jeden z elementów kwoty.

STAN FAKTYCZNY Jedno z dużych miast zorganizowało przetarg na usługi przewozu osób niepełnosprawnych. Firmy składające oferty miały w niej wskazać trzy kwoty: ostateczną cenę, stawkę brutto za jeden kurs przewozu codziennego i stawkę brutto za jeden kurs przewozu okolicznościowego.

Przetarg rozpisano po 19 października 2014 r., kiedy to weszła w życie nowelizacja ustawy – Prawo zamówień publicznych (Dz.U. z 2013 r. poz. 907 ze zm.). Zmieniły się wówczas także zasady dotyczące badania rażąco niskiej ceny. Zgodnie z nowym brzmieniem art. 90 ust. 1 p.z.p. obligatoryjnie trzeba prosić o wyjaśnienia wówczas, gdy jest ona niższa o 30 proc. od wartości zamówienia lub średniej arytmetycznej cen wszystkich złożonych ofert.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane