statystyki

To prawnik ma przed sądem wykazać swoje umocowanie. Sąd go w tym nie zastąpi

autor: Szczepan Borowski26.03.2015, 11:30; Aktualizacja: 26.03.2015, 11:36

Dowodem wykazującym osoby upoważnione do reprezentowania spółek prawa handlowego jest dokument zawierający informację z Krajowego Rejestru Sądowego

TEZA Na osobie dokonującej czynności w postępowaniu sądowym, w imieniu osoby prawnej, spoczywa obowiązek wykazania swojego umocowania.

STAN FAKTYCZNY Pełnomocnik, który w imieniu spółki złożył skargę do sądu administracyjnego, został wezwany do uzupełniania jej braków formalnych poprzez nadesłanie pełnomocnictwa oraz dokumentu, z którego wynika upoważnienie do udzielenia pełnomocnictwa procesowego, np. odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego.

Przedstawił sądowi pełnomocnictwo z 16 czerwca oraz informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców pobraną na podstawie art. 4 ust. 4aa ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 1997 r., nr 121, poz. 769 ze zm.), z której wynikało, że ostatni wpis dokonany został 27 czerwca. Pełnomocnika wezwano do złożenia pełnego odpisu z KRS w oryginale lub uwierzytelnionej kopii, potwierdzających umocowanie na dzień udzielenia pełnomocnictwa. Pełnomocnik nadesłał oświadczenie złożone przez wspólnika spółki, który podpisał to pełnomocnictwo, z którego wynikało, iż jest upoważniony do samodzielnego składania oświadczeń woli w imieniu spółki.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane