statystyki

To prawnik ma przed sądem wykazać swoje umocowanie. Sąd go w tym nie zastąpi

autor: Szczepan Borowski26.03.2015, 11:30; Aktualizacja: 26.03.2015, 11:36

Dowodem wykazującym osoby upoważnione do reprezentowania spółek prawa handlowego jest dokument zawierający informację z Krajowego Rejestru Sądowego

TEZA Na osobie dokonującej czynności w postępowaniu sądowym, w imieniu osoby prawnej, spoczywa obowiązek wykazania swojego umocowania.

STAN FAKTYCZNY Pełnomocnik, który w imieniu spółki złożył skargę do sądu administracyjnego, został wezwany do uzupełniania jej braków formalnych poprzez nadesłanie pełnomocnictwa oraz dokumentu, z którego wynika upoważnienie do udzielenia pełnomocnictwa procesowego, np. odpisu z Krajowego Rejestru Sądowego.

Przedstawił sądowi pełnomocnictwo z 16 czerwca oraz informację odpowiadającą odpisowi aktualnemu z rejestru przedsiębiorców pobraną na podstawie art. 4 ust. 4aa ustawy o Krajowym Rejestrze Sądowym (Dz.U. z 1997 r., nr 121, poz. 769 ze zm.), z której wynikało, że ostatni wpis dokonany został 27 czerwca. Pełnomocnika wezwano do złożenia pełnego odpisu z KRS w oryginale lub uwierzytelnionej kopii, potwierdzających umocowanie na dzień udzielenia pełnomocnictwa. Pełnomocnik nadesłał oświadczenie złożone przez wspólnika spółki, który podpisał to pełnomocnictwo, z którego wynikało, iż jest upoważniony do samodzielnego składania oświadczeń woli w imieniu spółki.


Pozostało jeszcze 88% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane