Prezydent miażdży rządową reformę. Ustawa o ustroju sądów powszechnych przed TK

autor: Małgorzata Kryszkiewicz18.03.2015, 07:34; Aktualizacja: 18.03.2015, 09:23
prawo, sąd

Prezydent uważa, że nowe uprawnienie ministra jest mu po prostu niepotrzebne. Nie zgadza się on z tezą, że bez przyznania szefowi resortu kompetencji żądania akt sądowych nie będzie on mógł sprawować w sposób efektywny nadzoru zewnętrznego nad sądami.źródło: ShutterStock

Bronisław Komorowski nie podpisał noweli prawa o ustroju sądów powszechnych i skierował ją do Trybunału Konstytucyjnego

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (16)

  • STW4MH(2015-03-19 02:17) Zgłoś naruszenie 00

    180 minut spotkania z przedstawicielami organizacji pozarządowych wystarcyło by Komorowskiemu na walidację kierunków reform ustawy Prawo o ustroju sądów powszechnych. Najwyższa pora aby uciąć hamstwo i roszczeniowość naczelnego Orła temidy SSR. Rafała Puchalskiego

    Odpowiedz
  • PO+PSL=kłamstwo(2015-03-19 07:38) Zgłoś naruszenie 00

    Pani Autor ten tytuł "Prezydent miażdży..." wyszedł Pani znakomicie jako żart ale czy wypada żartować z "Głowy Państwa"?

    Odpowiedz
  • do STW4MH(2015-03-19 08:09) Zgłoś naruszenie 00

    chcesz kogoś gonić, a umiesz napisać kilka zdań bez ortografów ? :)

    Odpowiedz
  • Podatnik(2015-03-18 09:16) Zgłoś naruszenie 00

    Znów się sitwa obroni.

    Odpowiedz
  • Olo(2015-03-18 09:20) Zgłoś naruszenie 00

    ciekawe czy prawdą jest że MF i MS planują zlikwidować stan spoczynku albo znacząco obniżyć jego wysokość. Oczywiście po wyborach. Temat warty uwagi pani redaktor:)

    Odpowiedz
  • wefw(2015-03-19 08:59) Zgłoś naruszenie 00

    szkodliwa dla państwa ustawa nie weszła w życie, ale ślepy naród jeszcze psioczy.

    Odpowiedz
  • Inspektor Pracy(2015-03-18 11:38) Zgłoś naruszenie 00

    Ja uważam, że do Sądu to powinien być skierowany Bronisław Komorowski który odpowiada za samobójstwa wielu Polaków ,który przez to ma krew na rękach, związaną z okradzeniem pracowników starszych spracowanych często od 15 roku życia ,w sobot ,w swięta bez dni zamiennie wolnych -ponadustawowo zatrudnianych w szkodliwych ,niebezpiecznych warunkach pracy -z wieku emerytalnego.!
    Ludzie Ci doprowadzeni do rozpaczy ,ludzie Ci niedopuszczani przez lekarzy do pracy na dotychczasowych stanowiskach pracy nagminnie zaczynają decydować się na taki Krok pozostając bez srodków do życia o czym donoszą media. -Przeciw-wskazanie lekarskie do wykonywania choćby jednego obowiązku należącego do czynności na zajmowanym stanowisku pracy uzasadnia wypowiedzenie umowy o prace -wyrok Sądu Najwyższego z 16 grudnia 1999r. sygn .akt I PKN 469/99 "- I co Rezydencie narobiłeś ,ty POdły ,cyniczny polityczny złodzieju.!!

    Odpowiedz
  • co by tu jeszcze...(2015-03-18 12:23) Zgłoś naruszenie 00

    Czekamy na zdanie odrębne do wniosku Prezydenta zgłoszone przez senatorów z PO Zientarskiego i jeszcze jakiejś pani senator z PO. Niech zdejmą ze swoich stron te zdania odrębne przygotowane przez podżegaczy z MS i nie robią afrontu Prezydentowi w toku kampanii wyborczej.

    Odpowiedz
  • judge(2015-03-18 12:25) Zgłoś naruszenie 00

    Zarówno działania i intencje Ministra Sprawiedliwosci w tej sprawie, jak i działanie i wyjaśnienia Urzędu Prezydenta wzbudzaja ogromny niepokój i zapowiadają , że zaufanie obywateli do aparatu wymiaru sprawiedliwości, i tak niskie, spadnie poniżej zera.

    Odpowiedz
  • sasanka(2015-03-19 13:20) Zgłoś naruszenie 00

    Szkodliwym dla państwa jest zarówno nieograniczony dostęp Ministra Sprawiedliwości do wszystkich danych sądowych, jak i pozostawienie poza wszelką kontrolą zewnętrzną sędziów, którzy nie są niezawiśli i którzy tuszują wzajemnie swoje naganne działania. Kontrola wewnętrzna, tj. kontrola sędziów sprawowana przez sędziów NIE DZIAŁA !!! I nie ma żadnych widoków na poprawę, bo sędziowie, zwłaszcza ci funkcyjni, oceniający i decydujący o powoływaniu nowych sędziów oraz ich awansach, są najbardziej zepsuci.

    Jaki my POLACY mamy wybór? Za czym w tej sytuacji mamy się opowiedzieć? Sprawa jest beznadziejna. Ten wybór jest jak między dżumą a malarią.

    Odpowiedz
  • lolek(2015-03-18 14:00) Zgłoś naruszenie 00

    Grabarczyk chciał władzy nieograniczonej cwaniacaek z b ożej łaski. Wszystko to SZAMBO !!!

    Odpowiedz
  • mm(2015-03-19 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    Jest wyjście awaryjne - wzajemna kontrola intencji.
    Jednak musiała by być jakaś forma gwarancji najwyższego szczebla władzy sądowniczej dotycząca przerywania działania niebezpiecznego (w zatajonych intencjach ).
    Kiedy w tej kontroli społecznej (wzajemnej) padną pytania:
    - kto jest chroniony,
    -jaka wartość,
    - w jakim celu,
    - jakimi sposobami,

    i nie będzie jednoznacznej, logicznej odpowiedzi w "jednym kawałku" , postępowanie sądowe, władza, wykonywanie zarządzeń, powinno być natychmiast przerwane.
    Obecnie kierowanie takich pytań do sądu jest surowo wzbronione, karane, ignorowane, bezwzględnie tępione.

    Odpowiedz
  • mm(2015-03-18 14:51) Zgłoś naruszenie 00

    Przed Sądem Okręgowym w Warszawie domagałem się ujawnienia przez Ministra Sprawiedliwości sposobu obliczenia przez komornika kwoty 1.145,68 zł ze względu na to, że urzędnicy MS występowali w okresie 10 lat w ochronie komorniczego oszustwa (liczba pi x 365 = 1.146,68). Sąd zamiast poprosić Ministra do sali sądowej przyrżnął skarżącemu grzywnę 7.200 zł na wniosek radcy reprezentującego Ministra w sprawie i oddalił roszczenie o zadośćuczynienie w przypadku nie ujawnienia informacji.
    Czy Minister ma prawo żądać akt w tej sprawie ? Czy może była jakaś kooperacja między Ministrem i Sądem w ochronie oszustwa realizowanego w imieniu dzieci (alimenty) ?
    Jak Pan sądzi sędzio Żurek ??? Pamięta Pan jeszcze pomyłkę komorniczego komputera 3.440,06 ???

    Odpowiedz
  • nikon(2015-03-18 16:39) Zgłoś naruszenie 00

    Abstrachujac od tego czy słusznie czy nie podpisał tej ustawy trzeba powiedzieć, że Komorowski wcześniej podpisał o wiele bardziej szkodliwe ustawy bez mrugnięcia okiem. Gdyby nie koszty i masowo wypowiadane brednie marzyłbym o wyborach Prezydenta i posłów co roku. Wtedy baliby się i coś robiliby dla ludzi a tak każdy widzi. Wybory robią cuda i tak jest w przypadku Komorowskiego który nagle się obudził i nie podpisuje już wszystkiego. Dlaczego nie było tak wcześniej.

    Odpowiedz
  • sasanka(2015-03-18 17:46) Zgłoś naruszenie 00

    Cyt.: „prawo do żądania wszczęcia dyscyplinarki przysługuje także innym podmiotom, takim jak Krajowa Rada Sądownictwa, prezes sądu apelacyjnego i okręgowego oraz kolegia tych sądów. A mimo to żaden z nich nie może żądać akt sądowych.”

    Co takiego? A TO CIEKAWOSTKA! Czyli te wnioski o dyscyplinarki dla podpadniętych sędziów z powodu oczywistej i rażącej obrazy przepisów prawa (art. 107 tej ustawy) są brane z sufitu? Bez analizy akt? Niewiarygodne.
    To nie ma co się dziwić, że sędziowie zuchwale łamią prawo w sposób oczywisty i rażący.

    Odpowiedz
  • Łukasz L(2015-03-27 09:28) Zgłoś naruszenie 00

    A co z odpowiedzialnością Sędziów za błedy lub celowe działanie?Nawet w przypadku uchylenia przez Sąd Wyższej Instancji orzeczenia Sędziego z powodu pomoicnictwa i wspóldziałania przestepczego Prezes Sądu odmawia na podstawie art.41a par.2 ustawy z dnia 2 lipca 2001 roku,Prawo o ustroju sądów powszechnych zasłaniając się niezwaisłością sędziowską.No po prostu święte krowy jak w Indiach.Sędzia który świadomielub nie łamie prawo winien być pociągany do odpowiedzialności dyscypinarnej w przypadku kiedy Sąd wyższej instancji orzeknie o takim naruszeniu przepisów prawa.Niezwaisłość bowiem nie polega na niezawisłości w ogóle ,a na niezawisłości od prawa.

    Odpowiedz