statystyki

Kasowanie wyroków będzie (zbyt) proste

autor: Patryk Słowik17.03.2015, 00:00; Aktualizacja: 17.03.2015, 06:58

Z nadzwyczajnego środka zaskarżenia nie można robić apelacji wyższego rzędu – ostrzega resort sprawiedliwości. A taki może być skutek zmian Senatu.

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego oraz prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (druk sejmowy nr 3197). Projekt ma dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 lipca 2014 r. (sygn. akt SK 22/11). Sędziowie TK przesądzili wówczas, że niedopuszczalne jest automatyczne odrzucenie skargi kasacyjnej wniesionej w postępowaniu sądowo-administracyjnym z powodu jej braków materialnych (a więc np. pominięcia wskazania, czego żądamy). Trzeba najpierw wezwać stronę do uzupełnienia braków. Jak wyjaśniono, w przeciwnym razie ograniczona jest dwuinstancyjność postępowania sądowego.


Pozostało jeszcze 81% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Cezar(2015-03-18 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    "Od wielu lat zmierzamy w kierunku ułatwiania życia obywatelom w sądach."
    A w czym to się przejawia, w rozciągnięciu prekluzji na wszystkie postępowania sądowe? Na zaostrzeniu kryteriów składania zastrzeżeń w 162 k.p.c. Gdzie tu obywatel, jak prawnicy się gubią? Wróćcie do 1969r. w procedurze cywilnej i porównajcie regulacje, nie mówiąc o przedwojennych. A nowe k.p.k.? Los podsądnego zależny tylko od umiejętności prokuratora i obrońcy?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane