statystyki

Kasowanie wyroków będzie (zbyt) proste

autor: Patryk Słowik17.03.2015, 00:00; Aktualizacja: 17.03.2015, 06:58

Z nadzwyczajnego środka zaskarżenia nie można robić apelacji wyższego rzędu – ostrzega resort sprawiedliwości. A taki może być skutek zmian Senatu.

Na najbliższym posiedzeniu Sejm zajmie się senackim projektem nowelizacji kodeksu postępowania cywilnego oraz prawa o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (druk sejmowy nr 3197). Projekt ma dostosować prawo do wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 29 lipca 2014 r. (sygn. akt SK 22/11). Sędziowie TK przesądzili wówczas, że niedopuszczalne jest automatyczne odrzucenie skargi kasacyjnej wniesionej w postępowaniu sądowo-administracyjnym z powodu jej braków materialnych (a więc np. pominięcia wskazania, czego żądamy). Trzeba najpierw wezwać stronę do uzupełnienia braków. Jak wyjaśniono, w przeciwnym razie ograniczona jest dwuinstancyjność postępowania sądowego.


Pozostało 81% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Cezar(2015-03-18 09:40) Zgłoś naruszenie 00

    "Od wielu lat zmierzamy w kierunku ułatwiania życia obywatelom w sądach."
    A w czym to się przejawia, w rozciągnięciu prekluzji na wszystkie postępowania sądowe? Na zaostrzeniu kryteriów składania zastrzeżeń w 162 k.p.c. Gdzie tu obywatel, jak prawnicy się gubią? Wróćcie do 1969r. w procedurze cywilnej i porównajcie regulacje, nie mówiąc o przedwojennych. A nowe k.p.k.? Los podsądnego zależny tylko od umiejętności prokuratora i obrońcy?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane