statystyki

Dane sprzed II wojny światowej powinny być jawne

autor: AR11.03.2015, 07:22

Czy archiwum państwowe ma prawo anonimizować stare dokumenty, powołując się na ochronę danych osobowych?

Nie. Ustawę z 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1182 ze zm.) stosuje się do organów państwowych, rządowych i samorządowych. Natomiast państwowy zasób archiwalny tworzą materiały archiwalne powstałe i powstające w wyniku działalności organów państwowych, w tym m.in. samorządów, obcych organów władzy i administracji państwowej, partii politycznych, organizacji o charakterze politycznym, społecznym, zawodowym i gospodarczym. Zgodnie z art. 17 ustawy 14 lipca 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach (t.j. Dz.U. z 2011 r. nr 123, poz. 698 ze zm.) materiały archiwalne są udostępniane po upływie 30 lat od ich wytworzenia. W praktyce radcowskiej i adwokackiej zdarza się, iż do celów postępowań administracyjnych i cywilnych zwłaszcza o charakterze reprywatyzacyjnym, spadkowym czy rodzinnym, istnieje bardzo często potrzeba pozyskania dokumentów potwierdzających pewne prawa spadkobierców czy uwierzytelnienia ustnych przekazów. Dokumenty sprzed II wojny światowej czy z lat 50. XX w. często mają charakter zbiorczy. Są to decyzje nacjonalizacyjne czy orzeczenia odnoszące się do mieszkańców wsi czy lokatorów całej kamienicy.


Pozostało 41% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane