Rzecznik Praw Dziecka oczekuje wprowadzenia zakazu korzystania z solariów przez dzieci i niepełnoletnią młodzież. Marek Michalak wystąpił w tej sprawie do szefa resortu zdrowia Bartosza Arłukowicza.

W liście do ministra rzecznik pisze, że otrzymuje sygnały, iż powszechną praktyką jest opalanie w solariach nawet dzieci pierwszokomunijnych. Podkreśla, że jest to postępowanie bardzo niebezpieczne dla zdrowia najmłodszych, ponieważ naraża ich na ryzyko uszkodzenia skóry a nawet zachorowania na nowotwór.

Jak przypomina Rzecznik Praw Dziecka, parlamentarzyści przygotowali projekt ustawy zakładający, że nieletni mogliby korzystać z solariów tylko za zgodą rodziców. Zdaniem Marka Michalaka, w przypadku opalania dzieci pierwszokomunijnych jest to niewystarczające rozwiązanie.

"To jest absolutnie skrajna nieodpowiedzialność, tego nie wolno robić"- powiedział Marek Michalak.

Rzecznik Praw Dziecka przypomniał, że zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia WHO wskazują na konieczność unikania sztucznego promieniowania UV, które wytwarzają łóżka opalające oraz na potrzebę wprowadzenia zakazu korzystania z solariów przez osoby niepełnoletnie. Zdaniem rzecznika, warto korzystać z doświadczeń innych krajów, jak Australia, Francja, Niemcy, Austria czy Wielka Brytania, gdzie już obowiązuje zakaz korzystania z solariów przez dzieci.