statystyki

Sądy utrudniają zwalnianie urzędników

autor: Artur Radwan24.02.2015, 07:43; Aktualizacja: 24.02.2015, 19:53
Osoba, która po raz pierwszy przyjdzie do pracy, od początku będzie wiedziała, że przy ocenie najważniejsza jest rozmowa z przełożonym, a to oznacza, że na pierwszym planie nie będzie już wypełnianie sterty niepotrzebnych formularzy

Osoba, która po raz pierwszy przyjdzie do pracy, od początku będzie wiedziała, że przy ocenie najważniejsza jest rozmowa z przełożonym, a to oznacza, że na pierwszym planie nie będzie już wypełnianie sterty niepotrzebnych formularzyźródło: ShutterStock

Firmy zewnętrzne nie będą już promowane przy szkoleniach prowadzonych w administracji. Zajmą się tym członkowie korpusu - mówi w wywiadzie dla DGP Claudia Torres-Bartyzel, szefowa służby cywilnej.

Wydaje mi się, że jeszcze nie...

Pani premier nie powiedziała, że członkowie korpusu otrzymają podwyżki. Powiedziała, że jeśli kondycja budżetu na to pozwoli, to ma nadzieję, że uda się do tego doprowadzić. Na wszystkie inne pytania dotyczące podwyżek i zmian w wynagrodzeniach nie chciałabym teraz odpowiadać.

Na ten temat będę mogła mówić, gdy poznamy założenia budżetowe na przyszły rok.

Tak. W każdym z tych aktów prawnych walczymy z biurokracją. Dyrektorzy generalni i służby kadrowe nie będą już musieli wypełniać niepotrzebnych dokumentów, jeśli zechcą przeprowadzić szkolenie. Nie trzeba będzie już uzasadniać, dlaczego przeprowadzamy w urzędzie szkolenie wewnętrznie, zamiast je zlecić firmom zewnętrznym. Dajemy jasny sygnał, że podmioty zewnętrzne nie będą już w żaden sposób uprzywilejowane przy organizowaniu szkoleń w urzędach.

Tak. Z obecnych przepisów wynika, że prowadzenie szkoleń powierza się przede wszystkim podmiotom zewnętrznym. Organizacja szkoleń wewnętrznych jest natomiast uwarunkowana brakiem środków finansowych lub względami natury merytorycznej.

Nie. Urzędnik, który ma obowiązek podzielenia się swoją wiedzą z innymi pracownikami lub nawet z innym urzędem, powinien to robić nieodpłatnie. Tak jest i dzisiaj.

Urzędnicy jednak będą je wyręczać, bo o to poproszą ich przełożeni. Dzięki takiemu mechanizmowi wiele rzeczy można zrobić bezkosztowo.

Obecnie urząd musi kupić od firm szkoleniowych wiele materiałów, które praktycznie do niczego nie służą. Są przetrzymywane w szafie na wypadek kontroli. Tego teraz nie będzie. Jeśli będziemy robili przetarg na szkolenia, to kluczowe dokumenty i materiały będą i tak wymagane. Dziś na przykład służby kadrowe danego urzędu mają obowiązek otrzymania od firmy szkoleniowej listy wszystkich uczestników szkoleń, którzy otrzymali na nim certyfikaty. Muszą to robić nawet wtedy, gdy wysłali na kurs tylko jednego pracownika. Urzędnicy powinni wykonywać te rzeczy, które mają jakiś cel.

Tak. Wprowadzamy możliwość stworzenia jednego opisu dla kilku stanowisk, które zajmują urzędnicy. Nie będzie już konieczności robienia odrębnych opisów. Ponadto, w przypadku drobnych zmian będą jedynie wymieniane tzw. metryczki, czyli głównie informacje na pierwszej stronie opisu stanowiska. Tak więc np. w przypadku zmiany nazwy komórki organizacyjnej, wymieniona zostanie tylko metryczka. Nie będzie konieczności przeprowadzania ponownie całego procesu opisu i wartościowania stanowiska. Tak samo będzie, gdy już zwartościowane stanowisko obejmie nowa osoba. Przełożeni nie będą musieli na nowo przeprowadzać wartościowania.

Nie.

Tego nie wiem. Wydaje mi się, że w przyszłości trzeba będzie zastanowić się nad powszechnym audytem i sprawdzeniem wartości niektórych stanowisk w poszczególnych urzędach.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Marta(2015-02-24 23:23) Zgłoś naruszenie 00

    Miałam byc zwolniona ale dzieki kancelari S&W w krakowie zmuszona ich do trzymania mnie :D

    www.krpss.pl

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane