statystyki

Oddanie dotacji uchroni gminę przed pozbawieniem unijnej pomocy

autor: Urszula Mirowska-Łoskot13.02.2015, 07:18; Aktualizacja: 13.02.2015, 08:41
Problem dotyczy gmin, które przeznaczyły środki z funduszu sołeckiego na wkład własny przy realizacji małego projektu

Problem dotyczy gmin, które przeznaczyły środki z funduszu sołeckiego na wkład własny przy realizacji małego projektuźródło: ShutterStock

Jeżeli gmina zwróci pieniądze, które uzyskała z budżetu państwa na fundusz sołecki, a wykorzystała je jako wkład własny do projektu realizowanego w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich, to będzie mogła skorzystać z unijnych środków. Tak wynika z analizy, którą przeprowadziło Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi (MRiRW).

Problem dotyczy gmin, które przeznaczyły środki z funduszu sołeckiego na wkład własny przy realizacji małego projektu w działaniu Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju PROW 2007–2013. Resort rolnictwa uznał, że jeśli w takim przypadku samorząd uzyskał zwrot z budżetu państwa części poniesionych wydatków na fundusz sołecki, to postąpił niezgodnie z prawem. Argumentuje, że umowa przyznania pomocy z PROW zawiera zobowiązanie beneficjenta do niefinansowania małego projektu z innych środków publicznych. W związku z tym gminom, które tak postąpiły, grozi odmowa wypłaty pomocy z PROW.

Mogą tego jednak uniknąć. Ministerstwo właśnie rozesłało do nich pismo, z którego wynika, że jeśli zwrócą refundację części środków wykorzystanych z funduszu sołeckiego, będą mogły otrzymać unijne pieniądze.


Pozostało jeszcze 54% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane