statystyki

CBA używa programu do szpiegowania? Sprawdzi WSA w Warszawie

autor: Ewa Ivanova13.02.2015, 07:43; Aktualizacja: 13.02.2015, 08:24
Podsłuch - nagranie

RCS umożliwia monitorowanie komputerów i telefonów, pozyskiwanie danych przechowywanych na tych urządzeniach oraz śledzenie korespondencji nawet w sytuacji, gdy użytkownik nie jest podłączony do internetuźródło: ShutterStock

Dziś Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie rozpatrzy skargę Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka na decyzję szefa Centralnego Biura Antykorupcyjnego. CBA odmówiło udostępnienia informacji, czy posługuje się oprogramowaniem komputerowym o nazwie Remote Control System.

RCS umożliwia monitorowanie komputerów i telefonów, pozyskiwanie danych przechowywanych na tych urządzeniach oraz śledzenie korespondencji nawet w sytuacji, gdy użytkownik nie jest podłączony do internetu. RCS pozwala także kopiować pliki z dysku twardego komputera, nagrywać rozmowy Skype, przechwytywać hasła wprowadzone do wyszukiwarki, włączyć kamerę internetową lub mikrofon komputera.

CBA w swoich odmowach wskazało, że wnioskowana informacja jest informacją niejawną. Ochronie podlegają bowiem wszystkie dane, których ujawnienie utrudni wykonywanie służbom ich zadań, w tym wykonywanie czynności operacyjno-rozpoznawczych. Centralne Biuro Antykorupcyjne podnosiło również, że wnioskowana informacja stanowi „inną tajemnicę prawnie chronioną” na gruncie przepisów o CBA.

Podobne pytanie HFPC zadała Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. Ta jednak odpowiedziała, że nie posługuje się oprogramowaniem Remote Control System.


Pozostało jeszcze 33% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane