statystyki

Obrony karne: lista niezgody

autor: Anna Krzyżanowska29.01.2015, 07:31

Oskarżony powinien mieć wybór, czy chce, by jego pełnomocnikiem w sprawie karnej był adwokat, czy radca. Brak tej alternatywy będzie naruszał prawo do obrony.

Takie głosy padają z ust prawników komentujących przesłany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z obrońcy z urzędu. To akt wykonawczy do dużej nowelizacji kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247), która zacznie obowiązywać 1 lipca 2015 r. Na jej mocy radcy prawni zyskają – dotąd zarezerwowane dla adwokatów – uprawnienie do prowadzenia obron karnych, a szef resortu sprawiedliwości został zobligowany do określenia sposobu, w jaki oskarżonemu będzie zapewniany dostęp do pomocy z urzędu. W każdym sądzie do 1 lipca powstać ma lista obrońców z urzędu. Funkcjonować ma zasada, zgodnie z którą karną urzędówkę otrzyma w pierwszej kolejności ten adwokat i radca, który wyrazi taką wolę. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, listy mają być ustalane przez prezesów sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych na podstawie wykazów corocznie przedstawianych przez okręgowe rady adwokackie i rady okręgowych izb radców prawnych. Wszystko według porządku alfabetycznego nazwisk profesjonalnych prawników.

Deklarujesz i bronisz

Wykazy przedstawiane przez samorządy prawnicze obejmować mają adwokatów i radców prawnych uprawnionych do obrony w postępowaniu karnym i mających siedzibę zawodową lub miejsce zamieszkania na obszarze właściwości danego sądu. Nie znajdą się w nich radcy prawni pozostający w stosunku pracy (ci nadal nie będą uprawnieni do prowadzenia obron karnych). W związku jednak z tym, że nie każdy radca czy adwokat będzie chciał udzielać oskarżonym pomocy prawnej z urzędu, listy będą podzielone na części: osobno adwokaci i radcowie, osobno ci, którzy chcą działać w sprawach z urzędu oraz którzy nie chcą. Co do zasady wyznaczanie obrońcy będzie odbywać się z części A listy obrońców. Znajdować się na niej będą właśnie ci radcy i adwokaci, którzy zadeklarowali gotowość udzielania oskarżonym pomocy prawnej z urzędu. W obrocie znajdować się będzie również część dodatkowa listy obrońców (B) obejmująca pozostałych członków obu samorządów prawniczych, uprawnionych do obrony w postępowaniu karnym, którzy nie chcą z tego uprawnienia korzystać w sprawach z urzędu.


Pozostało jeszcze 80% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • wjw(2015-01-29 09:02) Zgłoś naruszenie 00

  Przy obecnych stawkach to chętnych może być coraz mniej a listy coraz krótsze albo puste ...

  Odpowiedz
 • Zenon z KItion(2015-01-29 09:53) Zgłoś naruszenie 00

  Radcy prawni nie kompetentni w sprawach karnych.KPK w takim kształcie to farsa ,bo radca nie gwarantuje, a nawet nie dajeje szanc realizacji oprwa do obrony.Radcy nie są przygotowni .
  sprawa karna o zabójstwo to nie przetarg o papier toaletowy dla przedsiębiorstwa.

  Odpowiedz
 • B88(2015-01-29 10:46) Zgłoś naruszenie 00

  Oj, poziom komentarza kolegi Zenona trochę zasmuca inteligentnych ludzi... Wstyd... Jeśli jest Pan adwokatem to teraz rozumiem dlaczego radcy prawni otrzymują prawo do oborn karnych.

  Odpowiedz
 • Alfons van Worden(2015-01-29 16:32) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Zenon. Przecież teraz radca prawny może uzyskać wpis na listę adwokatów z automatu, bez żadnych szkoleń, kursów czy egzaminów. I co, uzyskując wpis na listę adwokatów nagle ten sam człowiek otrzymuje z góry olśnienie i błogosławieństwo i już jest kompetentnym obrońcą, a będąc nadal radcą prawnym kompetencji tych nie posiada?

  Odpowiedz
 • Art(2015-02-13 15:12) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Zenonie proszę się zastanowić dlaczego przedsiębiorcy swoje sprawy, które często decydują o ich dalszym istnieniu powierzają właśnie radcom prawnym ?
  Po drugie konkurencja w obronach karnych, wpłynie tylko korzystnie na jakość obron karnych.
  Po trzecie żaden prawnik nie daje prawa do obrony, który na wstępie proponuje klientowi, nawet niewinnemu przyznanie się i wyrok w zawieszeniu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane