statystyki

Obrony karne: lista niezgody

autor: Anna Krzyżanowska29.01.2015, 07:31

Oskarżony powinien mieć wybór, czy chce, by jego pełnomocnikiem w sprawie karnej był adwokat, czy radca. Brak tej alternatywy będzie naruszał prawo do obrony.

Takie głosy padają z ust prawników komentujących przesłany do konsultacji społecznych projekt rozporządzenia w sprawie sposobu zapewnienia oskarżonemu korzystania z obrońcy z urzędu. To akt wykonawczy do dużej nowelizacji kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247), która zacznie obowiązywać 1 lipca 2015 r. Na jej mocy radcy prawni zyskają – dotąd zarezerwowane dla adwokatów – uprawnienie do prowadzenia obron karnych, a szef resortu sprawiedliwości został zobligowany do określenia sposobu, w jaki oskarżonemu będzie zapewniany dostęp do pomocy z urzędu. W każdym sądzie do 1 lipca powstać ma lista obrońców z urzędu. Funkcjonować ma zasada, zgodnie z którą karną urzędówkę otrzyma w pierwszej kolejności ten adwokat i radca, który wyrazi taką wolę. Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, listy mają być ustalane przez prezesów sądów rejonowych, okręgowych i apelacyjnych na podstawie wykazów corocznie przedstawianych przez okręgowe rady adwokackie i rady okręgowych izb radców prawnych. Wszystko według porządku alfabetycznego nazwisk profesjonalnych prawników.

Deklarujesz i bronisz

Wykazy przedstawiane przez samorządy prawnicze obejmować mają adwokatów i radców prawnych uprawnionych do obrony w postępowaniu karnym i mających siedzibę zawodową lub miejsce zamieszkania na obszarze właściwości danego sądu. Nie znajdą się w nich radcy prawni pozostający w stosunku pracy (ci nadal nie będą uprawnieni do prowadzenia obron karnych). W związku jednak z tym, że nie każdy radca czy adwokat będzie chciał udzielać oskarżonym pomocy prawnej z urzędu, listy będą podzielone na części: osobno adwokaci i radcowie, osobno ci, którzy chcą działać w sprawach z urzędu oraz którzy nie chcą. Co do zasady wyznaczanie obrońcy będzie odbywać się z części A listy obrońców. Znajdować się na niej będą właśnie ci radcy i adwokaci, którzy zadeklarowali gotowość udzielania oskarżonym pomocy prawnej z urzędu. W obrocie znajdować się będzie również część dodatkowa listy obrońców (B) obejmująca pozostałych członków obu samorządów prawniczych, uprawnionych do obrony w postępowaniu karnym, którzy nie chcą z tego uprawnienia korzystać w sprawach z urzędu.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • wjw(2015-01-29 09:02) Zgłoś naruszenie 00

  Przy obecnych stawkach to chętnych może być coraz mniej a listy coraz krótsze albo puste ...

  Odpowiedz
 • Zenon z KItion(2015-01-29 09:53) Zgłoś naruszenie 00

  Radcy prawni nie kompetentni w sprawach karnych.KPK w takim kształcie to farsa ,bo radca nie gwarantuje, a nawet nie dajeje szanc realizacji oprwa do obrony.Radcy nie są przygotowni .
  sprawa karna o zabójstwo to nie przetarg o papier toaletowy dla przedsiębiorstwa.

  Odpowiedz
 • B88(2015-01-29 10:46) Zgłoś naruszenie 00

  Oj, poziom komentarza kolegi Zenona trochę zasmuca inteligentnych ludzi... Wstyd... Jeśli jest Pan adwokatem to teraz rozumiem dlaczego radcy prawni otrzymują prawo do oborn karnych.

  Odpowiedz
 • Alfons van Worden(2015-01-29 16:32) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Zenon. Przecież teraz radca prawny może uzyskać wpis na listę adwokatów z automatu, bez żadnych szkoleń, kursów czy egzaminów. I co, uzyskując wpis na listę adwokatów nagle ten sam człowiek otrzymuje z góry olśnienie i błogosławieństwo i już jest kompetentnym obrońcą, a będąc nadal radcą prawnym kompetencji tych nie posiada?

  Odpowiedz
 • Art(2015-02-13 15:12) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Zenonie proszę się zastanowić dlaczego przedsiębiorcy swoje sprawy, które często decydują o ich dalszym istnieniu powierzają właśnie radcom prawnym ?
  Po drugie konkurencja w obronach karnych, wpłynie tylko korzystnie na jakość obron karnych.
  Po trzecie żaden prawnik nie daje prawa do obrony, który na wstępie proponuje klientowi, nawet niewinnemu przyznanie się i wyrok w zawieszeniu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane