statystyki

Cyfrowa baza o lasach będzie kosztować

autor: Urszula Mirowska-Łoskot27.01.2015, 07:19; Aktualizacja: 27.01.2015, 08:27
praca, komputer, internet, kobieta

W obecnych ewidencjach lasów znajdują się dane sprzed kilkudziesięciu latźródło: ShutterStock

Starosta zostanie zobowiązany do dostarczenia informacji do banku danych o zasobach leśnych. Nad stworzeniem takiej elektronicznej bazy pracuje Ministerstwo Środowiska. Do szczegółów zawartych w przygotowanym przez niego projekcie założeń nowelizacji ustawy z 28 września 1991 r. o lasach (t.j. Dz.U. z 2014 r. poz. 1153) zgłosiły swoje uwagi m.in. resorty finansów oraz skarbu państwa.

„Nie określono, czy obowiązki nałożone na starostów będą przez nich wykonywane w ramach zadań z zakresu administracji rządowej, czy też będą to nowe zadania” – wskazuje Janusz Cichoń, wiceminister finansów w piśmie do Ministerstwa Środowiska.

Niepokoi go także, że projekt w ogóle nie określa wpływu nowych obowiązków na budżety jednostek samorządu terytorialnego, stwierdzając, że przekazanie danych nie będzie powodowało dodatkowego nakładu pracy. „Zdaniem MF nowe obowiązki informacyjne mogą wiązać się jednak z dodatkowymi kosztami dla starostów” – uważa Janusz Cichoń.

– Trudno będzie się wywiązać z wymogu przekazania zaktualizowanych informacji – przyznaje Zdzisław Kitliński z Wydziału Ochrony Środowiska, Rolnictwa i Leśnictwa Starostwa Powiatowego w Krakowie. Nie umie powiedzieć, na ile dane, które starostwa będą wysyłać do nowej bazy, będą odzwierciedlać rzeczywistość. – Obecnie nie posiadany nawet 50 proc. zaktualizowanych planów urządzenia lasów, z których można by te informacje uzyskać – dodaje.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • StAAbrA(2015-01-27 14:03) Zgłoś naruszenie 00

    Bazę o lasach zrobi się za państwowe (nakradzione) , pieniądze .
    A lasy , mafia - i protektorzy , to już sobie kupią prywatnie . I sami sobie je sprzedadzą - z pominięciem tego i innych kosztów - jak tradycja "nakazuje" .

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane