Staniesz przed sądem? Ministerstwo Sprawiedliwości zapisze twoje dane

autor: Małgorzata Kryszkiewicz23.01.2015, 07:18

Minister sprawiedliwości będzie zbierał informacje o każdym, kto stanie przed sądem. Zmiana nie podoba się podmiotom chroniącym naszą prywatność

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (24)

  • EWA(2015-01-29 22:50) Zgłoś naruszenie 00

    skandal za skandalem ! co to za ludzie doszli do zloba, ktorzy nic uszanowac nie potrafia nawet danej wolnosci slowa i demokracji.
    Czy aby zlobowe kretyny wiedza o co chodzi w nowym ustroju?

    Odpowiedz
  • Wiem co piszę(2015-01-25 06:59) Zgłoś naruszenie 00

    Powyższy komentarz jest do wcześniejszego artykułu o emeryturach. Tu omyłkowo się znalazł.

    Odpowiedz
  • Wiem co piszę(2015-01-25 06:38) Zgłoś naruszenie 00

    Proszę nie straszyć niskimi emeryturami bo takie nie będą. Tyle, że trzeba wreszcie zacząć płacić Polakom w Polsce za pracę uczciwie, a zatem dużo więcej niż teraz. I nie może być tak aby jedni pracujący do 67 roku życia płacili podatki nie tylko na siebie, ale i w części na uprzywilejowane grupy: górników, policjantów, sędziów, nauczycieli, rolników itd. Powinno być tak, że za ciężką pracę górnikom trzeba płacić wielką pensję od której pracodawca odprowadza dużą składkę emerytalną, a nie przywilejami emerytury po 25 latach pracy i przelicznikiem 1,8 z ZUS ze składek wszystkich pracujących. I nie trzeba nam pracy do 67 roku życia, lecz płac na odpowiednim poziomie, jak w innych krajach, a wtedy i emerytury będą godne.

    Odpowiedz
  • i tyle !(2015-01-24 09:45) Zgłoś naruszenie 00

    Stanowisko ministra zajmują polityczne ryje, którym stwarza się możliwość nacisków, przycisków, presji oraz manipulacji

    Odpowiedz
  • i(2015-01-23 21:09) Zgłoś naruszenie 00

    Tak trzeba poszperac najpierw tych chronionych obywateli RP ktorzy przeszli tak jak ich przodkowie przez wojnę Tak teraz mszczą sie na ich rodzinach wszystko przegrane bo nikt z nimi niema sily sie klocic o swe prawa Nawet z prac zwalniają bez przyczyny Pracodawcy ciągle robią konflikty podgaduszki i nikt ich nie wywala Tylko ludzi po walczących w obronie RPLublin

    Odpowiedz
  • hans(2015-01-23 19:03) Zgłoś naruszenie 00

    a niech to uchwalą, będzie jak z nienotyfikowaną ustawą o grach hazardowych :)

    Odpowiedz
  • proponuję(2015-01-23 18:22) Zgłoś naruszenie 00

    A co z tymi którzy nie są zaszeregowani w kategorii : Stawał przed sądem ?
    Może tak na wszelki wypadek też ich ewidencjonować ? Jak jeszcze nie byli w sądzie to jest pawdopodobieństwo, że może kiedyś będą i kartoteka gotowa.

    Odpowiedz
  • WKUTY(2015-01-23 18:19) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy komentujący nie zetknęli się z systemami informatycznymi sądownictwa, albo piszą nie na temat.

    MS chce tylko stosować zasadę "wielu oczu". I to ma byc zarzut ? A jak jest teraz ? Otóż "wymiar" ma dostęp do wszystkich spraw, prowadzonych przez obywatela, po wbiciu choćby jego imienia nazwiska i adresu w systemie informatycznym. Róznica jest taka, że obecnie dostęp do tych wszystkich spraw danego obywatela, mają :

    1. Sądy mające dostęp do tego sytemu informatycznego ( a nie są to wszystkie sądy, o ile wiem, poza sądami rejonowymi i to niektórymi)
    2. Sądy z danego okręgu sądowego

    Dane o sprawach sądowych każdego obywatela są wymazywane z rejestru po 10 latach cywilne i po 15 latach karne, mowiąc ogólnie, bo są wyjątki. Czyli sądy danego okręgu sądowego wiedzą o sprawach danego obywatela w sądach wszystko, aż do ich
    wymazania. A teraz MS chce, aby do tych nie wymazanych spraw, zarówno już osądzonych , jak i nie osądzonych miało nieograniczony dostęp. Czy to żle, dla kogoś kto nie ma nic do ukrycia ( szczególnie co do powodow przewlekłości np. ) ??? Czy to źle dla merytoryki i poziomu orzecznictwa ? Kto w ogóle powiedział, że MS będzie się wtrącać w merytorykę procesu ???
    Czy nie dosyć mamy już lokalnych układów i koterii ??? Jak chcemy z tym walczyć ? Gołosłownymi oskarżeniami jak niektórzy komentujący ???

    Odpowiedz
  • drd(2015-01-23 16:29) Zgłoś naruszenie 00

    Policyjne państwo terroru, zamordyzmu i bezprawia. Kraj o ustroju totalitarnego reżimu. Panie Boże Daj siłę i wytrwałość do rzetelnej nauki języka, po to by na zawsze wyjechać z tego rynsztoku.

    Odpowiedz
  • osama bin laden(2015-01-23 12:43) Zgłoś naruszenie 00

    brak notyfikacji w komisji europejskiej powoduje jedynie to, że w razie sprzeczności ustawy polskiej z prawem unijnym, na podst. art. 91 ust. 3 konstytucji ustawy polskiej nie można stosować; to jedyna taka drobna sankcja (por. post. SN z 27.11.2014r., II KK 55/14)

    Odpowiedz
  • Bezprawnik(2015-01-23 11:24) Zgłoś naruszenie 00

    Nie rozumiem po co tworzone są kolejne bazy danych.Wiele instytucji w Polsce w tym SG,US Policja mają do granic absurdu rozbudowane bazy teleinformatyczne w których o Nas jest dosłownie wszystko.Co zatem stoi na przeszkodzie aby z tych baz skoro ministrowi to niezbędne i ON korzystał a nie tworzyć kolejne klony. No chyba,że tu chodzi o pranie brudnych pieniędzy i jak to przy tego typu projektach bywa "wzbogacenie się" W MSW za system teleinformatyczny tworzony latami toczy się podobno sprawa karna a "dyrekcja" objęta zarzutami.System dowodów osobistych także nacenzurowanym itd itd.Jak widać są to przedsięwzięcia "dochodowe" mimo,że społecznie i ustawowo szkodliwe i sprzeczne z obowiązującymi ustawami.No ale nie od dzisiaj wiemy,że Polska nie jest państwem w którym prawa się przestrzega.Stąd tak odważne i dzikie pomysły z zakusami na państwowe czyli Nasze pieniądze.

    Odpowiedz
  • irena anna(2015-01-23 11:11) Zgłoś naruszenie 00

    Do:Joanna Zakowska.Moja wypowiedż odnosi się do tego, aby na podstawie dowodów osobistych Sąd sprawdzał,czy uczestnik postępowania tj powód,pozwany,świadek byli legitymowani na podstawie dowodów osobistych i aby w protokole z rozprawy był czytelny zapis odnośnie tej kwestii.Skoro numer dowodu posiada Bank operator komórkowy to dlaczego nie może posiadać go Sąd.Mnie natomiast nie podoba się nagminne kserowanie dowodów osobistych i jak zauważyłam poza nielicznymi przypadkami nikomu to nie przeszkadza a powinno.Jestem absolutnie za tym,aby w Sądzie każdy jak wyżej wspomniałam uczestnik postępowania był legitymowany na podstawie dowodu osobistego.Moja zamieszczona wcześniej wypowiedż dotyczyła każdego obywatela..Z dalszych wypowiedzi wynika,że Sad będzie miał dostęp do wrażliwych danych np.polityka.Jeśli ktoś decyduje się być politykiem,to powinien mieć świadomość że jest osobą publiczną. Jestem przeciwna patologiom typu, że Sąd nie powinien wiedzieć że sądzi np.polityka.Uważam,że sprawdzanie tożsamości stron na podstawie dowodu osobistego powinno być normą.Takie jest moje zdanie, przeciętnej obywatelko,bezpartyjnej.

    Odpowiedz
  • ckws(2015-01-23 10:39) Zgłoś naruszenie 00

    To będzie nie baza danych tylko HAKOWNIA do wykańczania przeciwników politycznych za pomocą dostępu do wrażliwych danych całej rodziny polityka. Smaczki ze spraw rozwodowych, smaczki ze spraw o opiekę nad dziećmi i inne takie. Niech podadzą nazwisko posła, który zgłosił poprawkę i niech odpowie, kto kiedy i gdzie mu ją przygotował.

    Odpowiedz
  • StAAbrA(2015-01-23 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    Wszyscy handlują bazami danych , to co , pasożyty z tzw. ministerstwa sprawiedliwości mają być gorsi ? - też chcą sobie dorobić do gołej pensji .
    No , i kilka etatów przy okazji się skręci - dzieci przecież rosną .
    Zwłaszcza te resortowe .

    Odpowiedz
  • S(2015-01-23 10:02) Zgłoś naruszenie 00

    Zgroza. Dostęp do danych będzie miał minister, czyli cała banda urzędasów i przyd..ów w tym resorcie. I to ma być ochrona danych osobowych?!!!

    Odpowiedz
  • irena anna(2015-01-23 09:52) Zgłoś naruszenie 00

    Mnie ten pomysł bardzo się podoba.Dodam jeszcze,że nie chodzi mi tylko o zbieranie danych ale też o ich analizowanie.Mam pytanie.Dlaczego na pierwszej rozprawie sądowej uczestnicy rozprawy nie są legitymowani na podstawie dowodów osobistych.To,że ktoś poda konkretne nazwisko nie jest dowodem, że stawiła się właściwa osoba.Kolejne pytanie.Dlaczego radca prawny reprezentujący pozwanego wręcza na rozprawie odpowiedż na pozew powoda, umieszcza jedynie imię i nazwisko powoda nie pisząc adresu.Powodem może być zatem każda inna osoba, podająca to nazwisko tymbardziej,że w aktach sprawy nie ma adnotacji w protokole rozprawy typu"Na rozprawę stawiła się powódka legitymująca się dowodem osobistym nr...Wtedy zbieranie danych przez ministerstwo miałoby jakiś sens.Tylko jeden raz spotkałam się z przypadkiem wylegitymowania przez Sąd strony powodowej w sprawie cywilnej.Natomiast w sprawie karnej sprawca podał tylko swoje imię i nazwisko i zachowywał się tak,jakby sprawa go nie dotyczyła.W każdym razie jak zauważyłam, tożsamość osób jest sprawdzana w programie telewizyjnym " Sędzia Anna Maria Wesołowska.Przeciętny obywatel nie znający procedur sądowych jest zdezorientowany.Może ktoś zechce wyjaśnić mi tą kwestię za co z góry dziękuję.

    Odpowiedz
  • Libertas(2015-01-23 09:50) Zgłoś naruszenie 00

    Wałęsa i solidarność zafundowały nam taką wolność . Żydokomuna i PO stworzyło Państwo Urzędniczo-Policyjne i Fiskalne , dla normalnych ludzi . Żeby więcej nie było Stanu Wojennego , jak 81 r . Gutt Szalom , Gutt Szabas !

    Odpowiedz
  • realista(2015-01-23 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Państwo policyjne dzieki PO i PSL

    Odpowiedz
  • asx(2015-01-23 09:35) Zgłoś naruszenie 00

    no i robi się ciekawe. minister już chce i ingeruje w terminy rozpoznawania spraw. chciałby aby sąd działał jak automat, a przecież aby wydać dobre orzeczenie czasem trzeba pomyśleć, poczytać - to musi zająć trochę lub więcej czasu. drugim etapem reformy będzie telefonizacja sądów i sędziów, aby ministerstwo mogło zadzwonić do sędziego i podyktować orzeczenie. koło historii zatacza się i wracamy do "dobrych starych czasów prl". ciekawe co wtedy będą pisać niedouczeni pieniacze, omnibusy.

    Odpowiedz
  • Jerzy(2015-01-23 08:36) Zgłoś naruszenie 00

    Minister powinien zająć się monitorowaniem sędziów i umożliwić taki monitoring obywatelom. Należy pilnować, by w Polsce działało prawo, a nie układy. Monitorowanie obywateli problemów sądownictwa nie rozwiąże. Wręcz przeciwnie.

    Odpowiedz