Sposób dziedziczenia zależy od rodzaju adopcji

autor: Małgorzata Piasecka - Sobkiewicz20.01.2015, 19:00
Do adopcji może dojść jedynie wtedy, gdy dziecko nie jest pełnoletnie

Do adopcji może dojść jedynie wtedy, gdy dziecko nie jest pełnoletnieźródło: ShutterStock

Córka i zięć pani Haliny mają dwoje własnych dzieci, ale postanowili adoptować kilkuletniego syna sąsiadki. Samotna matka wkrótce wyemigruje z kraju, a biologiczny ojciec – mimo że sąd ustalił jego ojcostwo – nie chce się nim zaopiekować. Pani Halina obawia się jednak, że ta decyzja może niekorzystnie wpłynąć na sytuację majątkową jej biologicznych wnucząt. – Czy adoptowane dziecko będzie miało takie same prawa do spadku jak ich biologiczne dzieci? Czy otrzyma spadek również po dalszych krewnych adopcyjnych rodziców – pyta

Do adopcji może dojść jedynie wtedy, gdy dziecko nie jest pełnoletnie. Po uprawomocnieniu się orzeczenia sądu o przysposobieniu wchodzi ono do rodziny przysposabiających i nabywa takie same prawa i obowiązki, jak gdyby było ich biologicznym dzieckiem. Powstaje więc między nimi taki sam stosunek jak między rodzicami i dziećmi. A to oznacza m.in., że dziecko adoptowane dziedziczy z mocy ustawy po osobach, które je przysposobiły.

Powołane zostaje do spadku w pierwszej kolejności i dziedziczy w równych częściach wraz z pozostałym przy życiu małżonkiem przysposabiającego i biologicznymi dziećmi. Gdy np. po zmarłym do spadku z mocy ustawy powołanych jest jego dwoje biologicznych dzieci, wdowa (lub wdowiec) i dziecko adoptowane, to każdy ma prawo do jednej czwartej schedy. Zawsze jednak majątek przypadający wdowie (wdowcowi) nie może być mniejszy niż jedna czwarta całości spadku. Przy większej liczbie dzieci biologicznych i adoptowanych zstępni dostaną mniejsze części, bo tylko trzy czwarte całości zostanie podzielone pomiędzy nich na równe części.

Na takich zasadach prawo do dziedziczenia po przysposabiających przysługuje przysposobionemu bez względu na wiek. Gdyby zmarł wcześniej niż adopcyjni rodzice, to dziedziczą po nich jego dzieci na takich samych zasadach jak biologiczne wnuki. Z kolei przysposabiający dziedziczy po przysposobionym tak jak gdyby był jego biologicznym rodzicem. W razie braku zstępnych i małżonka spadkodawcy cały jego majątek przypada przysposabiającym w częściach równych. Natomiast w razie braku zstępnych dziedziczy małżonek i osoby przysposabiające, a każdy z przysposabiających ma wówczas prawo do jednej czwartej spadku.


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane