statystyki

Nie żądał kary umownej, ale może potrącić ją z wynagrodzenia

autor: Leszek Jaworski20.01.2015, 09:41

Nasza spółka na podstawie umowy o dzieło zobowiązała się dostarczyć i zamontować dźwig osobowy. Nie dotrzymaliśmy jednak oznaczonego w kontrakcie terminu, za co inwestor 29 listopada 2014 r. naliczył karę umowną, wynikającą z umowy i obciążył spółkę jej kwotą. Po kilku miesiącach dokonał jej potrącenia z wynagrodzenia należnego spółce. Czy inwestor mógł dokonać takiego potrącenia?

T ak, ponieważ zgodnie z art. 498 par. 1 kodeksu cywilnego kiedy dwie osoby są jednocześnie względem siebie dłużnikami i wierzycielami, każda z nich może potrącić swoją wierzytelność z wierzytelności drugiej strony, jeżeli przedmiotem obu wierzytelności są pieniądze lub rzeczy tej samej jakości oznaczone tylko co do gatunku, a obie wierzytelności są wymagalne i mogą być dochodzone przed sądem lub przed innym organem państwowym. 29 listopada 2014 r. jest datą, która wyznacza wymagalność świadczenia. Termin wymagalności należy odróżnić od terminu spełnienia świadczenia. Niewystąpienie z żądaniem zapłaty w czasie, gdy było to możliwe, nie powoduje, że roszczenie objęte potrąceniem nie jest wymagalne. Tak orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku w wyroku z 27 marca 2014 r. (sygn. akt V ACa 894/13).


Pozostało 44% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane