statystyki

''Inni'', czyli jak stereotypy rodzą bariery

autor: Ewa Ivanova16.01.2015, 00:00; Aktualizacja: 16.01.2015, 12:11
Andrzej Góźdź adwokat, jest niewidomy

Andrzej Góźdź adwokat, jest niewidomyźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: mat. prasowe

Czy osoby niewidome bądź poruszające się na wózku inwalidzkim mają w Polsce szansę z powodzeniem wykonywać jeden z zawodów prawniczych? I czy mogą liczyć na pomoc przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości?

Świat przyzwyczaił nas do tworzenia podziałów, do ciągłego szukania i definiowania tego, co normalne i nienormalne. Gdzieś na granicy tych pojęć znajduje się inność, synonim tego, co nietypowe, odbiegające od ustalonej normy. Inność jest jednak cechą relatywną, bo zależy od cech grupy, do której jest porównywana konkretna jednostka. Dostrzegamy inność, ale co to tak naprawdę znaczy? Nie widzę, więc jestem inny niż każdy, kto czyta ten tekst? Brak jednego ze zmysłów wydaje się przesądzać, że słowo pisane jest poza moim zasięgiem. To jedno już wystarczy, by postrzegano mnie jako innego, a przecież przy odrobinie wyobraźni można spokojnie założyć, że mimo ewidentnej bariery jestem jednak w stanie, jak każdy widzący czytelnik, zapoznać się z treścią artykułu. Mogę skorzystać ze skanera i programu głośnomówiącego i odczytać tekst samodzielnie w wersji elektronicznej, ale mogę też skorzystać z pomocy osoby widzącej. Czasem takie najprostsze rozwiązania są najlepsze.

Andrzej Góźdź adwokat, jest niewidomy

Andrzej Góźdź adwokat, jest niewidomy

źródło: Materiały Prasowe

Jestem adwokatem działającym na wolnym rynku od ponad 20 lat i z mojego doświadczenia wynika, że główny problem to bariery, które sami tworzymy, albo takie, które tworzymy sobie nawzajem – stereotypy.


Pozostało 72% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane