statystyki

Sylwia Zarzycka: Pozwoliłabym rodzicom niepełnosprawnych dzieci na podejmowanie pracy zarobkowej

autor: Sylwia Zarzycka13.01.2015, 14:14; Aktualizacja: 13.01.2015, 14:17
Sylwia Zarzycka

Sylwia Zarzyckaźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Materialy prasowe

Gdybym mogła, to z pewnością zmieniłabym treść art. 17 ust. 1 ustawy z 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych, który przyznaje świadczenie pielęgnacyjne rodzicom i opiekunom niepełnosprawnych dzieci w sytuacji, gdy podejmują oni stałą i długotrwałą opiekę nad niepełnosprawnym dzieckiem, uczestnicząc w procesie jego leczenia, rehabilitacji i edukacji. Warunkiem przyznania tego świadczenia jest jednak rezygnacja z zatrudnienia lub innej pracy zarobkowej.

W ostatnim roku wiele się w tej kwestii zmieniło na skutek protestów rodziców niepełnosprawnych dzieci. Przede wszystkim zwiększona została wysokość świadczenia pielęgnacyjnego docelowo do 1300 zł netto miesięcznie (od 2016 r., w tym roku jest to 1200 zł). Taka zmiana to już wiele, bo dotychczas rodzice niepełnosprawnych dzieci otrzymywali zaledwie 420 zł miesięcznie, ale wciąż mało w sytuacji, gdy w rodzinie jest ciężko chore dziecko.

Moim zdaniem w kontekście powyższego przepisu problem leży nie tylko w wysokości świadczenia, ale przede wszystkim w całkowitym ograniczeniu możliwości zarobkowania przez rodziców. Od 4 lat prowadzę Fundację Między Niebem a Ziemią, której celem statutowym jest pomoc niepełnosprawnym i nieuleczalnie chorym dzieciom i ich rodzinom. Problemy, z którymi borykają się te osoby, są niewyobrażalne dla ludzi, którzy nigdy nie zetknęli się z takim dramatem.

Gdy na świat przychodzi bardzo ciężko chore dziecko, które nie mówi, nie chodzi, nie siedzi, nie utrzymuje samodzielnie głowy, nie jest zdolne do samodzielnej egzystencji, lub gdy dziecko zdrowe nagle staje się całkowicie niepełnosprawne - sytuacja życiowa rodziców zmienia się diametralnie.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Paweł(2015-01-13 16:36) Zgłoś naruszenie 00

    Niech Pani zejdzie na ziemię.Opiekunowie dorosłych osób niepełnosprawnych nadal są dyskryminowani a Pani wymyśla jeszcze dodatkowo możliwość pracy dla matek niepełnosprawnych dzieci?Dobrze pisać o propozycjach zmian ustawowych ale dlaczego pomija się dziesiątki tysięcy opiekunów dorosłych ON. Naprawdę bez ujmy ale ma Pani bardzo mgliste pojęcie o potrzebach faktycznych osób opiekujących się niepełnosprawnymi ..a szkoda.Jak Pani wyobraża sobie opiekę gdy opiekun idzie do pracy czy naprawdę pomysł jest "cudem wyobrażni"

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane