statystyki

Zmiany w prawie autorskim okrojone

autor: Sławomir Wikariak09.01.2015, 00:00; Aktualizacja: 09.01.2015, 07:18

Dzieła osierocone oraz dodatkowe wynagrodzenie dla pisarzy nie znajdą się w najbliższej nowelizacji.

W ostatnim dniu minionego roku na stronach Rządowego Centrum Legislacji ukazała się nowa wersja projektu zmian w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r. nr 90, poz. 631 ze zm.), ograniczona w zasadzie do wydłużenia okresu ochrony muzyków i producentów. Wypadły z niego najistotniejsze przepisy dotyczące chociażby dzieł osieroconych, rozszerzenia zakresu dozwolonego użytku publicznego czy też dodatkowego wynagrodzenia dla pisarzy z tytułu wypożyczania ich książek przez biblioteki.

Projekt nie został ograniczony, lecz podzielony na dwa odrębne – precyzuje Maciej Babczyński, rzecznik Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Pozwoli to na szybsze procedowanie zmian dotyczących implementacji dyrektywy 2011/77/UE w sprawie czasu ochrony, która jest już znacznie opóźniona, przez co istnieje groźba skierowania przez Komisję Europejską wniosku do Trybunału Sprawiedliwości UE o nałożenie na Polskę kary finansowej – wyjaśnia.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane