statystyki

Hazard w sieci: łatwiej ścigać graczy niż firmy

autor: Patryk Słowik31.12.2014, 07:44; Aktualizacja: 31.12.2014, 11:40
Hazard

Często obstawianie zakładów bukmacherskich jest nielegalne w Polsce. Oczywiście przy założeniu, że gramy u – nazwijmy ich tak – nielegalnych bukmacherów, czyli podmiotów, które działają bez zezwolenia ministra finansów.źródło: ShutterStock

Polscy kibice, grając u zagranicznych bukmacherów, de facto finansują zagraniczne kluby sponsorowane przez te firmy - stwierdza Jakub Pietrasik, radca prawny w kancelarii Grykowski i Januszczyk.

Coraz więcej mówi się o wyciąganiu konsekwencji wobec uczestników zakładów bukmacherskich. Powszechna jest opinia, że na razie zastosowana zostanie taryfa ulgowa, jako że nie wszyscy wiedzieli, iż nie można obstawiać meczów w internecie u większości bukmacherów.

Rzeczywiście, często obstawianie zakładów bukmacherskich jest nielegalne w Polsce. Oczywiście przy założeniu, że gramy u – nazwijmy ich tak – nielegalnych bukmacherów, czyli podmiotów, które działają bez zezwolenia ministra finansów. Bowiem można też grać zgodnie z przepisami: u tych, którzy w Polsce funkcjonują legalnie i odprowadzają tu podatki. Problem polega na tym, że przeciętny konsument nie ma pojęcia, gdzie grać może, a gdzie nie. A oczekiwanie od niego, że będzie zapoznawał się ze stosownym rejestrem, to w mojej ocenie jednak zbyt duży wymóg. Karanie graczy w tej sytuacji to zwalczanie skutków, a nie przyczyny.

Dlaczego firmy, niektóre przecież bardzo duże, nie chcą w Polsce działać legalnie?

W Polsce są restrykcyjne normy dla tego typu biznesu. Ale główny powód to kwestie podatkowe. Wysoki podatek (12 proc. od sumy wpłaconych stawek) powoduje, że gracz obstawiający legalnie np. 10 zł, faktycznie inwestuje 8,80 zł. A kwota tego obstawiającego u zagranicznego bukmachera działającego bez zezwolenia nie jest pomniejszana. I tu się zastanawiam, czy obniżenie podatku do np. 5 proc. w czymkolwiek by pomogło. Bo 5 proc. to nadal więcej niż 0 proc.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane