statystyki

Zakaz prowadzenia pojazdów także dla tych, którzy nigdy nie mieli uprawnień

autor: Piotr Szymaniak28.11.2014, 07:32; Aktualizacja: 28.11.2014, 10:20
Kierowca samochodu

Kierowca samochoduźródło: ShutterStock

Jazda bez uprawnień stanowi dziś wykroczenie, za które zgodnie z taryfikatorem można nałożyć mandat w wysokości od 20 do 500 zł. Ale od połowy przyszłego roku może się to skończyć skierowaniem sprawy do sądu, który będzie mógł orzec zakaz prowadzenia pojazdów. Taką poprawkę zgłosili posłowie podczas prac nad pakietem zmian w prawie karnym, dotyczących pijanych kierowców. Nad regulacją od dłuższego czasu pracuje podkomisja stała ds. nowelizacji kodeksu karnego.

Z pozoru może się wydawać, że zakaz prowadzenia pojazdów w przypadku osób, które i tak nie mają do tego uprawnień, niewiele zmienia. Z punktu widzenia prawa i w jednym i drugim przypadku nie mogą oni wszak wsiadać za kierownicę. W rzeczywistości jednak różnica jest kolosalna. W obecnym stanie prawnym ktoś, kto nie wyrobił nigdy prawa jazdy i nie łamie przy tym innych przepisów ruchu drogowego, może liczyć, że zostanie zatrzymany tylko podczas rutynowej kontroli. Wówczas popełnia tylko wykrocznie z art. 94 par. 1 kodeksu wykroczeń. Jeśli poprawka ostatecznie zostanie uchwalona i sąd nałoży na takiego kierowcę zakaz prowadzenia pojazdów (np. na dwa lata), to kierowanie przez niego pojazdem w tym czasie oznaczać będzie już niestosowanie się do orzeczonego przez sąd zakazu. A to jest przestępstwo z art. 244 kodeksu karnego, za które grozi do trzech lat więzienia.


Pozostało 53% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane