statystyki

Monitor dla każdego na sali sądowej

autor: Ewa Maria Radlińska19.11.2014, 07:54; Aktualizacja: 19.11.2014, 07:59

To na razie tylko pobożne życzenie. Resort sprawiedliwości woli wydawać pieniądze na elektroniczne wokandy, z których mało kto korzysta, zamiast zapewnić stronom możliwość śledzenia protokołowania rozprawy.

Z protokołami rozpraw często są problemy. Albo czegoś w nich nie ma, albo jest inaczej. W efekcie strony i ich pełnomocnicy muszą wsłuchiwać się w to, co jest dyktowane do protokołu, i reagować na przekazywaną przez sędziego treść, jeśli mają zastrzeżenia. Choć dziwnie to zabrzmi, dobrze być pozwanym albo oskarżonym. Osoba w takiej roli ma bowiem szansę patrzeć przez ramię protokolanta. Ale nie zawsze. Często ława obrońcy albo miejsce pełnomocnika pozwanego są oddalone od monitora protokolanta, więc trzeba jeszcze pilnować, by spaść z krzesła.

Wierne oddanie rozprawy

A protokół ma zasadnicze znaczenie dla odtworzenia tego, co działo się na rozprawie.

- Protokół spełnia funkcję wiernego odtworzenia przebiegu danego posiedzenia. Oznacza to, że rzetelnie sporządzony protokół pozwala sądowi na wydanie orzeczenia odpowiadającego wynikowi przeprowadzonego postępowania. Rzetelne przygotowanie protokołu pozwala oddać prawdziwy przebieg rozprawy, a to – w przypadku wątpliwości co do prawidłowości – pozwala skutecznie podjąć przez instancje odwoławcze czynności kontrolne prawidłowości przeprowadzonego postępowania. Co więcej, rolą protokołu jest również prawidłowe odzwierciedlenie treści wypowiedzi poszczególnych osób obecnych na sali sądowej – świadków, biegłych czy stron postępowania. W szczególności protokół zawierać musi, poza zgłoszonymi wnioskami, także wzmiankę o pouczeniach, wynik postępowania dowodowego - wymienia radca prawny Mariusz Bidziński z Kancelarii Radcowskiej Chmaj i Wspólnicy.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

 • wjw(2014-11-19 09:31) Zgłoś naruszenie 00

  Stenografia. To jest to. Nie trzeba prochu wymyślać. Do stenografii od dawna istnieją maszyny ale w MS pewnie o tym jeszcze nie wiedzą.
  A tak na marginesie ciekawe jak mecenas zerka przez ramię protokolanta ? No, chyba, że zasiada przy stole sędziowskim...

  Odpowiedz
 • Zosia(2014-11-20 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  Wyjaśniam internatowi wjw, iż sędzia ma przed sobą monitor, na którym widzi, co protokolant zapisuje w protokole z przebiegu rozprawy.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane