Prawomocne wyroki? To nic nie znaczy

autor: Małgorzata Kryszkiewicz17.11.2014, 07:20; Aktualizacja: 17.11.2014, 08:33

Sędziowie będą otrzymywać niższe wynagrodzenia, mimo że bój o wyższe stawki awansowe wygrali w sądach II instancji. Wszystko przez polecenie ministra sprawiedliwości.

Co najmniej 100 sędziów otrzymało od swoich prezesów dekrety płacowe obniżające im wynagrodzenia – wynika z danych Ministerstwa Sprawiedliwości. Liczba ta może jeszcze wzrosnąć, gdyż – jak wskazuje Wioletta Olszewska z MS – prezesi zasygnalizowali możliwość zmiany dekretów wobec kolejnych osób.

Nie wiadomo, jaką część spośród tych 100 stanowią sytuacje, w których wyższe wynagrodzenie sędziowie uzyskali na podstawie prawomocnych wyroków. Część z nich bowiem otrzymała je na mocy pozasądowych ugód podpisywanych z prezesami. Wiemy jednak, że zdarzają się i takie przypadki, kiedy to prezesi obniżają sędziom wynagrodzenia, mimo że ci spór o wyższe pensje wygrali przed sądami II instancji.

Eksperci podkreślają, że takie anulowanie prawomocnych orzeczeń sądowych jest niedopuszczalne. I wskazują, że od interpretowania przepisów ustaw są sądy, a nie władza wykonawcza. A sędziowie poszkodowani działaniami ministerstwa zapowiadają kolejne pozwy do sądów pracy.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane