statystyki

Bez twardych dowodów sąd i tak sobie poradzi

autor: Ewa Maria Radlińska07.11.2014, 08:33; Aktualizacja: 07.11.2014, 08:39

W procesie poszlakowym ustalenie winy oskarżonego jest możliwe wtedy, gdy całokształt materiału dowodowego pozwala na stwierdzenie, że inna interpretacja przyjętych poszlak nie jest możliwa.

Sprawa dotyczyła mężczyzny konserwatora-elektryka, który próbował wykończyć swoją rodzinę rtęcią. Ma zaburzoną osobowość. Rtęć dodawał do pokarmu i rozlewał ją w domu. Ma więc na koncie zatrucie kilku członków rodziny toksyczną substancją. Za to dostał 15 lat. Ale nie wszyscy przeżyli i tu – co dość oczywiste - dostał dożywocie. Cel miał jeden: zniszczenie członków rodziny w sferze materialnej, jak też fizycznej. Przygotował się do tego przerażającego czynu solidnie, ponieważ kupił podręcznik dla studentów, lekarzy i farmaceutów. Z internetu pozyskiwał wiedzę z dziedziny toksykologii, czyli nauki o truciznach i ich wpływie na organizm ludzki. Nabywał różnego rodzaju niebezpieczne substancje i trucizny. W końcu wpadł, zanim zdążył zrealizować w pełni swój cel.

Rtęć na fakturę

Ta sprawa miała charakter poszlakowy. A takie zawsze budzą kontrowersje. Sąd wyjaśnił, że poszlaki, podobnie jak dowody pośrednie wskazują na fakty uboczne. Poszlakę charakteryzuje większe oddalenie do faktu głównego i silniejsza zawiłość związku poszlak z faktem głównym. Mimo to, poszlaka należy do szerokiego zbioru dowodów pośrednich, ze względu na silnie akcentowaną cechę pośredniości. W procesie poszlakowym ustalenie winy oskarżonego jest możliwe wtedy, gdy całokształt materiału dowodowego pozwala na stwierdzenie, że inna interpretacja przyjętych poszlak nie jest możliwa. Poszlaki należy uznać za niewystarczające do ustalenia faktu głównego, gdy nie wyłączają one wszelkich rozsądnych wątpliwości w tym względzie, czyli inaczej, gdy możliwa jest także inna, od zarzucanej oskarżonemu, wersja wydarzeń.


Pozostało 80% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane