statystyki

Na studnię nie potrzeba pozwolenia na budowę

autor: Anna Krzyżanowska31.10.2014, 08:21; Aktualizacja: 31.10.2014, 08:30
Dla realizacji ujęcia wód podziemnych nie potrzeba uzyskiwać również pozwolenia na budowę

Dla realizacji ujęcia wód podziemnych nie potrzeba uzyskiwać również pozwolenia na budowęźródło: ShutterStock

Dla realizacji ujęcia wód podziemnych, stanowiącego urządzenie niewymagające pozwolenia wodnoprawnego, nie potrzeba uzyskiwać również pozwolenia na budowę. Do takich wniosków doszedł wojewódzki sąd administracyjny w Białymstoku. Jak się jednak okazuje sądy administracyjne – w tym Naczelny Sąd Administracyjny – nie zawsze reprezentują takie stanowisko. Powód? Nieprecyzyjne przepisy.

Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 2 pkt 10 – Prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm., dalej: pr.bud.) pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych. Ale inwestorzy nieraz spotkali się z różną interpretacją pojęcia „wykonywania obudowy ujęć wód podziemnych” i bywali zmuszani do rozbiórki wykonanych już studni czy wnoszenia opłat legalizacyjnych.

W sprawie rozpatrywanej przez białostocki WSA inwestor zgłosił staroście zamiar wykonania urządzenia wodnego do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z ujęć o głębokości do 30 m i poboru do 5,0 metrów sześciennych na dobę. Do zgłoszenia dołączył oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane, mapę sytuacyjną z umiejscowieniem urządzenia wodnego, a także jego rysunek z opisem technicznym.

Starosta, a następnie wojewoda uznali jednak, że na taką budowę potrzebne jest pozwolenie. W ich ocenie bowiem art. 29 pr.bud. zwalnia z obowiązku jego uzyskania roboty polegające na wykonaniu obudowy ujęć. Przedmiotem zgłoszenia była natomiast inwestycja polegająca na wykonaniu urządzenia wodnego do poboru wód podziemnych.


Pozostało jeszcze 54% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Albert Waszyk(2016-05-22 11:28) Zgłoś naruszenie 70

    Wiercenie studni nie wymaga zgłaszania studni do 30 metrów Zgodnie z ustawą http://www.marwiert.pl/studnia-glebinowa-bez-zgloszenia/ z dnia 30-12-2015.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane