statystyki

Na studnię nie potrzeba pozwolenia na budowę

autor: Anna Krzyżanowska31.10.2014, 08:21; Aktualizacja: 31.10.2014, 08:30
Dla realizacji ujęcia wód podziemnych nie potrzeba uzyskiwać również pozwolenia na budowę

Dla realizacji ujęcia wód podziemnych nie potrzeba uzyskiwać również pozwolenia na budowęźródło: ShutterStock

Dla realizacji ujęcia wód podziemnych, stanowiącego urządzenie niewymagające pozwolenia wodnoprawnego, nie potrzeba uzyskiwać również pozwolenia na budowę. Do takich wniosków doszedł wojewódzki sąd administracyjny w Białymstoku. Jak się jednak okazuje sądy administracyjne – w tym Naczelny Sąd Administracyjny – nie zawsze reprezentują takie stanowisko. Powód? Nieprecyzyjne przepisy.

Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 2 pkt 10 – Prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm., dalej: pr.bud.) pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych. Ale inwestorzy nieraz spotkali się z różną interpretacją pojęcia „wykonywania obudowy ujęć wód podziemnych” i bywali zmuszani do rozbiórki wykonanych już studni czy wnoszenia opłat legalizacyjnych.

W sprawie rozpatrywanej przez białostocki WSA inwestor zgłosił staroście zamiar wykonania urządzenia wodnego do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z ujęć o głębokości do 30 m i poboru do 5,0 metrów sześciennych na dobę. Do zgłoszenia dołączył oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane, mapę sytuacyjną z umiejscowieniem urządzenia wodnego, a także jego rysunek z opisem technicznym.

Starosta, a następnie wojewoda uznali jednak, że na taką budowę potrzebne jest pozwolenie. W ich ocenie bowiem art. 29 pr.bud. zwalnia z obowiązku jego uzyskania roboty polegające na wykonaniu obudowy ujęć. Przedmiotem zgłoszenia była natomiast inwestycja polegająca na wykonaniu urządzenia wodnego do poboru wód podziemnych.


Pozostało 54% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Albert Waszyk(2016-05-22 11:28) Zgłoś naruszenie 70

    Wiercenie studni nie wymaga zgłaszania studni do 30 metrów Zgodnie z ustawą http://www.marwiert.pl/studnia-glebinowa-bez-zgloszenia/ z dnia 30-12-2015.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane