Dla realizacji ujęcia wód podziemnych, stanowiącego urządzenie niewymagające pozwolenia wodnoprawnego, nie potrzeba uzyskiwać również pozwolenia na budowę. Do takich wniosków doszedł wojewódzki sąd administracyjny w Białymstoku. Jak się jednak okazuje sądy administracyjne – w tym Naczelny Sąd Administracyjny – nie zawsze reprezentują takie stanowisko. Powód? Nieprecyzyjne przepisy.
Zgodnie bowiem z art. 29 ust. 2 pkt 10 – Prawa budowlanego (t.j. Dz.U. z 2013 r. poz. 1409 ze zm., dalej: pr.bud.) pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie ujęć wód śródlądowych powierzchniowych o wydajności poniżej 50 m3/h oraz obudowy ujęć wód podziemnych. Ale inwestorzy nieraz spotkali się z różną interpretacją pojęcia „wykonywania obudowy ujęć wód podziemnych” i bywali zmuszani do rozbiórki wykonanych już studni czy wnoszenia opłat legalizacyjnych.
W sprawie rozpatrywanej przez białostocki WSA inwestor zgłosił staroście zamiar wykonania urządzenia wodnego do poboru wód podziemnych na potrzeby zwykłego korzystania z ujęć o głębokości do 30 m i poboru do 5,0 metrów sześciennych na dobę. Do zgłoszenia dołączył oświadczenie o prawie do dysponowania działką na cele budowlane, mapę sytuacyjną z umiejscowieniem urządzenia wodnego, a także jego rysunek z opisem technicznym.
Starosta, a następnie wojewoda uznali jednak, że na taką budowę potrzebne jest pozwolenie. W ich ocenie bowiem art. 29 pr.bud. zwalnia z obowiązku jego uzyskania roboty polegające na wykonaniu obudowy ujęć. Przedmiotem zgłoszenia była natomiast inwestycja polegająca na wykonaniu urządzenia wodnego do poboru wód podziemnych.
Powyższej argumentacji nie podzielił jednak WSA. Skład orzekający, któremu przewodniczyła sędzia Elżbieta Trykoszko, wspierając się na orzeczeniu NSA z kwietnia tego roku (sygn. akt II OSK 2713/12) wskazał, że zawarty w przepisie zwrot „obudowa ujęcia wód podziemnych" dotyczy obudowy zarówno w części nadziemnej studni głębinowej, jak i w jej części podziemnej.
„W konsekwencji zgłoszenie zamiaru realizacji studni głębinowej, której nierozłącznym elementem jest jej obudowa podziemna i nadziemna, jest równoznaczne zgłoszeniu obudowy ujęcia wód podziemnych wyłączonej z obowiązku uzyskania pozwolenia na budowę” – czytamy w uzasadnieniu wyroku.
WSA wskazał również, że wniosek o realizacji studni głębinowej na podstawie zgłoszenia ma uzasadnienie praktyczne. Nie jest to bowiem inwestycja dużych rozmiarów.
Organy kontroli posiadają natomiast uprawnienie do tego, by w razie, gdyby – z uwagi na szczególne warunki konkretnego przedsięwzięcia – zachodziło m.in. zagrożenie bezpieczeństwa ludzi lub mienia czy pogorszenia stanu środowiska, nałożyć na inwestora obowiązek uzyskania decyzji o pozwoleniu na budowę. Wynika to z art. 30 ust. 7 pr .bud.
ORZECZNICTWO
Wyrok Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku, sygn. akt II SA/Bk 541/14.