statystyki

Na wschodzie władze nie oszczędzają prawników

28.10.2014, 22:32; Aktualizacja: 17.11.2014, 14:14
Zaza Khatiashvilii_fot Wojtek Gorski

Zaza Khatiashvilii_fot Wojtek Gorskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojciech Gorski

Chociaż od rozpadu Związku Radzieckiego minęły blisko 23 lata, w krajach byłego bloku wschodniego w pełni samorządna i niezależna adwokatura wciąż należy raczej do szczytnych postulatów. Aresztowania, odbieranie licencji, szantaż, zastraszanie, a nawet pobicia to praktyki, które dla wielu prawników za naszą wschodnią granicą pozostają elementem codzienności.

Zaza Khatiashvili, prezes gruzińskiej palestry i znany obrońca praw człowieka, który wraz z kolegami z Białorusi i Azerbejdżanu przez ostatnie kilka dni gościł w Polsce na zaproszenie Krajowej Rady Radców Prawnych, podkreśla, że w okresie prezydentury Micheila Saakaszwilego w więzieniach przebywało ok. 160 adwokatów skazanych w związku z prowadzonymi przez siebie sprawami. – Większość trafiła tam pod pretekstem niezbyt znaczących wykroczeń lub przewinień podatkowych. W rzeczywistości chodziło o to, że reprezentowali osoby stojące w opozycji do rządzących. Przypadki zastraszania, szantażowania, przesłuchiwania adwokatów w charakterze świadków w prowadzonych przez nich sprawach, a nawet przypadki pobić przez prokuratorów i urzędników państwowych, były kilka lat temu na porządku dziennym– tłumaczy Khatiashvili.


Pozostało 79% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • adw. Magdalena Fertak(2014-10-29 09:23) Zgłoś naruszenie 00

    Polecam też raport NRA na temat przestrzegania praw człowieka w Kazachstanie, w tym o sytuacji prawników: http://adwokatura.pl/?p=9528#more-9528

    Odpowiedz
  • pozywam.blogspot.com(2014-11-06 19:37) Zgłoś naruszenie 00

    Ciekawy i szokujący artykuł. Kolejny raz okazuje się, jak ważni są adwokaci dla każdego systemu prawnego, społeczeństwa i państwa. Czapki z głow dla nieugiętych.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane