Miała być rzeź niewiniątek: odwołanie dziekana i członków stołecznej Okręgowej Rady Adwokackiej. Mec. Nogal wycofał wniosek o głosowanie nad odwołaniem dziekana Pawła Rybińskiego. A członkowie ORA uzyskali poparcie palestry i zgodę na pobieranie diet.
Zgromadzenie, które miało być niczym film grozy, okazało się wyjątkowo sprawnie przeprowadzonym wydarzeniem i spokojnym miejscem debaty środowiskowej. Choć zaplanowano je na dwa dni, to obrady zamknięto już pierwszego dnia i to na długo przed meczem na Stadionie Narodowym.
Zainicjowane przez mec. Andrzeja Nogala głosowanie w sprawie odwołania członków ORA i samego dziekana nie przyniosło zmian osobowych we władzach stołecznego samorządu. Do głosowania nad odwołaniem dziekana Pawła Rybińskiego w ogóle nie doszło, gdyż sam mec. Nogal wycofał wniosek w tej sprawie. Głosowano zatem nad odwołaniem poszczególnych członków ORA (w tym kierownika szkolenia aplikantów adwokackich A. Borkowskiej, rzecznika dyscyplinarnego Ł. Chojniaka, K. Bilewskiej, J. Jacyny, M. Pietrzaka i in.). Wszyscy uzyskali jednak poparcie głosujących, których liczba oscylowała na granicy 400 osób (z ponad 3.300 stołecznych adwokatów). Adwokaci zadecydowali również o przywróceniu diet dla samorządowych działaczy, choć ich wysokość została obniżona. Dieta dziekana zostanie ostatecznie zmniejszona o 40 procent w porównaniu do poprzedniej stawki. Uchwała ORA określa także, że dieta dziekana nie będzie obejmowała już dodatku dziekańskiego.
Nie została natomiast zmieniona wysokość składki adwokackiej. Do końca 2014 r. pozostanie ona na poziomie 120 zł. W przyszłym roku – zgodnie z zapowiedzią dziekana Pawła Rybińskiego – zostanie nieznacznie podwyższona, aby dostosować ją do koniecznych do zrealizowania zadań izby.
Adwokaci przyjęli również uchwałę programową, która ma nadawać kierunek działania stołecznej palestry. Można w niej przeczytać m.in., że „Izba Adwokacka w Warszawie jednocześnie zobowiązuje Okręgową Radę Adwokacką w Warszawie do monitorowania prac Naczelnej Rady Adwokackiej, obejmujących uregulowanie i ujednolicenie diet dla członków organów izb adwokackich na poziomie krajowym.” Uchwała obejmuje ponadto kwestie dotyczące szkolenia aplikantów i określa, że „Zgromadzenie wyraża aprobatę̨ dla nowej formy kolokwiów rocznych polegającej na sporządzeniu apelacji. W obliczu usunięcia z ram egzaminu adwokackiego testu, forma apelacji jest jedyną formą przydatną do przygotowania do końcowego sprawdzianu umiejętności.”
Emilia Świętochowska