statystyki

Rząd chce mieć jeszcze więcej do ukrycia. Tajemnica dyplomatyczna będzie szersza

autor: Ewa Ivanova09.10.2014, 07:30; Aktualizacja: 09.10.2014, 07:35
Zarzuty do regulacji od początku miały nie tylko organizacje pozarządowe, ale też same resorty.

Zarzuty do regulacji od początku miały nie tylko organizacje pozarządowe, ale też same resorty.źródło: ShutterStock

Resort spraw zagranicznych nie zamierza wycofać się z wprowadzenia tajemnicy dyplomatycznej. Mało tego: proponuje rozwiązania, które de facto rozszerzają jej zakres.

Do ochrony pewnych informacji ma mieć prawo nie tylko – jak początkowo zakładano – MSZ, ale też inne resorty, które znajdą się w ich posiadaniu. I to mimo że ustawa o dostępie do informacji publicznej (t.j. Dz.U. z 2014 r. nr 782) wprost przesądza, że udostępnianiu podlegają informacje o polityce zagranicznej.

Ambitny katalog

Zarzuty do regulacji od początku miały nie tylko organizacje pozarządowe, ale też same resorty. Rządowe Centrum Legislacji przekonywało, że proponowany przedmiot, zakres i sposób ograniczenia dostępu do informacji publicznej jest „zbyt szeroki, nieprecyzyjny i uznaniowy”. Odpowiadając na te uwagi, MSZ zaproponowało więc katalog: wymienia w nim informacje, które miałyby być objęte ograniczeniami w dostępie do informacji publicznej. Tyle tylko, że jest on bardzo szeroki i nieprecyzyjny (zob. grafika). Ponadto udostępnienie informacji będzie możliwe dopiero, „jeżeli zgody (...) udzieliłyby podmioty, których praw lub interesów informacje dotyczą lub też w przypadku ustania okoliczności, ze względu na które udostępnienie tych informacji byłoby niekorzystne na prawa lub interesy podmiotów, których te informacje dotyczą”.

Mniej jawności

Mniej jawności

źródło: Dziennik Gazeta Prawna


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane