statystyki

Nowe prawo: Mniej kar dla małych firm, wątpliwości zostaną rozstrzygnięte na ich korzyść

autor: Marek Chądzyński, Grzegorz Osiecki09.10.2014, 07:00; Aktualizacja: 09.10.2014, 08:47
Prawo działalności gospodarczej ma być rodzajem konstytucji dla mikro i małych przedsiębiorców.

Prawo działalności gospodarczej ma być rodzajem konstytucji dla mikro i małych przedsiębiorców.źródło: ShutterStock

Firmy dostaną nowe prawa, a administracja nowe obowiązki – wynika z założeń do prawa o działalności gospodarczej, nad którymi pracuje Ministerstwo Gospodarki.

Mikrofirmy nie będą karane, lecz upominane. Ich „grzechy” mają się przedawniać po pięciu latach, a wszelkie wątpliwości zostaną rozstrzygnięte na ich korzyść. Marzenia? Nie. To realne propozycje.

Ministerstwo Gospodarki opracowało roboczą wersję założeń do nowej ustawy – Prawo o działalności gospodarczej, która ma wzmocnić pozycję drobnych przedsiębiorców i dać im więcej swobody. Finalny projekt dokumentu ma zostać opracowany do początku przyszłego roku (premier Kopacz zobowiązała do tego w swoim exposé Janusza Piechocińskiego), ale DGP już teraz udało się poznać treść założeń do niego. Oto najważniejsze z nich:

● Wątpliwości rozstrzygane na korzyść przedsiębiorcy. Założenia uwzględniają zasadę domniemania uczciwości przedsiębiorcy i przyjaznej dla niego interpretacji przepisów. „Organy administracji w przypadku powstania wątpliwości będą zobowiązane rozstrzygać je na korzyść przedsiębiorcy” – brzmi fragment dokumentu. Autorzy projektu powołują się przy tym na orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego w sprawach podatkowych. Obecnie w przypadku niejasnych przepisów urzędnicy wolą wydać decyzję na niekorzyść firmy, niż narazić się na zarzut zaniechania.

● Niekaranie początkujących przedsiębiorców. Generalnie kary mają być proporcjonalne do przewinienia. Ale w przypadku osób prowadzących działalność krócej niż rok proponowana jest zasada odstąpienia od karania na rzecz pouczenia.„Mikro i mały przedsiębiorca w początkowym okresie prowadzenia działalności dysponuje najczęściej ograniczoną wiedzą w zakresie obowiązującego go prawa” – uzasadnia resort gospodarki. I proponuje zmiany także w zasadach kontrolowania przedsiębiorców: kontrole mają być nastawione głównie na instruktaż. Ale jednocześnie, aby ta szczodrość państwa nie była nadużywana, przedsiębiorca z instytucji upomnienia mógłby skorzystać tylko raz. Ponadto nie będzie ona stosowana w sytuacjach regularnego czy celowego naruszania prawa. A jeśli ktoś wygasi działalność, to kolejną szansę na skorzystanie z tego przepisu otrzyma po pięciu latach.

● Zasada niekarania za to samo przez różne organy. Ministerstwo proponuje odstąpienie od ukarania firmy za naruszenie, jeśli konsekwencje od niej wyciągnął już inny organ, a stopień naruszenia prawa jest znikomy.


Pozostało 78% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • cvv(2014-10-09 20:30) Zgłoś naruszenie 00

  Założenia dobre, ale wyjdzie jak zwykle.

  Odpowiedz
 • doświadczony(2014-10-09 18:23) Zgłoś naruszenie 00

  A co PO robiła przez ostatnie siedem lat. Coraz większy fiskalizm, coraz większa samowola urzędnicza i coraz gorsze i skomplikowane prawo.Stał się cud bo co , bo wybory. Pijar i nic więcej.

  Odpowiedz
 • gosc(2014-10-10 07:32) Zgłoś naruszenie 00

  Uchwalają beznadziejne ustawy, a potem w pocie czoła pracuję by je zmienić.
  Powinni przyznać się do winy a nie oczekiwać, że przedsiębiorcy i obywatele będą im za to wdzięczni!
  Poza tym mieli ponad 7 lat, nie mówiąc o PSL, którzy w rządach jest "od zawsze"

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane