statystyki

Prawnik nie potrzebuje wsparcia finansowego rodziców

autor: Ewa Maria Radlińska26.09.2014, 06:48; Aktualizacja: 26.09.2014, 06:51

Sąd: Osoba po studiach prawniczych, która w dodatku zna język angielski, nie powinna mieć problemów ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Dlatego alimenty dla niej to już przesada.

W lipcu 2013 r. mężczyzna wniósł o uchylenie alimentów w kwocie 900 zł miesięcznie, które płaci swojej córce. Wskazywał, że córka w czerwcu 2012 r. ukończyła pięcioletnie studia magisterskie i zdobyła wyuczony zawód, co umożliwia jej podjecie pracy i uzyskanie pełnej zdolności do samodzielnego utrzymania się. Córka posiada też mieszkanie własnościowe. Uchylenie obowiązku alimentacyjnego byłoby zatem motywujące dla niej do wykazania inicjatywy w podjęciu pracy.

Alimenty w nieskończoność

Córka nie była zachwycona i podnosiła przed sądem, że obroniła pracę magisterską w 2013 r. Aktualnie jest studentką filologii angielskiej na drugim roku, a przewidywany termin ukończenia tych studiów to wrzesień 2015 r. Ponadto w celu podwyższenia swoich kwalifikacji podjęła edukację na studiach podyplomowych. Zajęcia odbywają się w dni robocze, wykłady trwają w godz. 18-20, ćwiczenia zaś w godz. 17-18, a seminaria w godz. 16.45-18.45. Podejmuje prace dorywcze, ale te dochody nie są wystarczające na pokrycie wszystkich kosztów jej utrzymania. Te bowiem wynoszą 2450 zł miesięcznie. Bez alimentów nie będzie w stanie utrzymać się samodzielnie na takim poziomie, jak obecnie i będzie zmuszona zrezygnować z dalszej edukacji. Poza tym ojciec pozostaje w dobrej sytuacji majątkowej, bowiem osiągane przez niego dochody w kwocie 4 tys. zł miesięcznie stawiają go w bardzo korzystnej i komfortowej sytuacji finansowej.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (4)

 • norbi(2014-09-26 11:43) Zgłoś naruszenie 00

  gość z takim charakterem na pewno odnajdzie się w zawodzie

  Odpowiedz
 • Krzysiek(2014-09-26 10:51) Zgłoś naruszenie 00

  Abstrahując od tej konkretnej sprawy, teza sądu o intratności zawodu prawnika jest zbyt daleko idąca.

  Odpowiedz
 • wjw(2014-09-27 13:03) Zgłoś naruszenie 00

  No cóż. Sądy powielają bajkowe stereotypy o rzekomo wielkich zarobkach prawników. Wielkie zarobki to ma ale niewielka grupa.
  Prawnikom samo z nieba nie leci a właśnie sądy płacą najgorzej i najdłużej trzeba czekać na zapłatę tych groszy za sprawy z urzędu.

  Odpowiedz
 • zzz(2015-10-05 09:11) Zgłoś naruszenie 00

  Realia są takie, że prawnik bez ukończonej aplikacji prawniczej i zdanego egzaminu zawodowego nie ma szans na znalezienie pracy w zawodzie.
  Gdyby "tata" pomógł córce w uzyskaniu kwalifikacji z języka angielskiego, dodatkowej specjalizacji być może miałaby szanse na zatrudnienie w którymś z krajów UE. Takim sposobem kolejny potencjał i wysiłek młodego człowieka został zaprzepaszczony.
  Chyba, że znajdzie ona zatrudnienie w Sądzie, który wydał wyrok.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane