Michał Królikowski wyraził nadzieję, że ministrowi Grabarczykowi nie zabraknie determinacji we wprowadzaniu zmian potrzebnych wymiarowi sprawiedliwości. Dodał, że wraz z byłym ministrem Markiem Biernackim planował zakończyć prace nad reformą w październiku, po zrealizowaniu "największej od XX-lecia międzywojennego" zmiany w wymiarze sprawiedliwości. Teraz "nie jest w stanie pracować dalej nad zmianami w prawie karnym, które by demontowały to, co przygotowywał i realizował od 2009 roku". Według Królikowskiego, nowy minister będzie chciał szukać porozumienia z dotychczasowym przeciwnikiem zmian, prokuratorem generalnym Andrzejem Seremetem. 

Pomysł nominowania na jego następczynię Moniki Płatek Michał Królikowski nazwał "żartem". Podkreślił, że nie zna się ona na procesie legislacyjnym, jest "dość pobieżnym naukowcem" i "okazuje ostentacyjne lekceważenie swoim rozmówcom". 

Wcześniej, w rozmowie z TVP Info nowy minister sprawiedliwości Cezary Grabarczyk zaprzeczał, by rozmawiał z kimkolwiek o nominacji. Zapewnił, że powodem rozstania się z odpowiedzialnym za najważniejsze reformy prawne wiceministrem nie były kwestie jego światopoglądu. 

Michał Królikowski znany jest ze swoich konserwatywnych poglądów.