Do Sejmu trafił projekt zmian w ustawie - Prawo o ustroju sądów powszechnych , który redukuje reprezentację sędziów sądów rejonowych w zgromadzeniach okręgów. Zdaniem "Iustitii" nowelizacja ograniczy samorządność sędziowską.
Projekt zakłada, że liczba przedstawicieli sądów rejonowych w zgromadzeniu ogólnym sędziów okręgu, będzie odpowiadać 2/3 liczby sędziów sądów okręgowych.
Zmiany nie podobają się Stowarzyszeniu Sędziów Polskich "Iustitia". W ich ocenie mają one na celu zmarginalizowanie roli sędziów sądów rejonowych w organach samorządu sędziowskiego.
Od 2012 r. zgromadzenia złożone są w połowie z sędziów sądów okręgowych, a w drugiej z sędziów sądów rejonowych. Resort chce jednak ograniczyć reprezentację tych drugich , pomimo tego, że stanowią oni najliczniejszą grupę.
"Iustitia" przypuszcza, że "zamiar odebrania sędziom sądów rejonowych należnego im głosu w samorządzie wynika z obaw, iż zgromadzenia w obecnym składzie będą zajmować stanowiska inne niż oczekiwane przez resort i kierownictwa sądów wyższego rzędu."
Sądzą też, że rzeczywistym celem zmian jest pozbawienie sędziów sądów rejonowych wpływu na wybór członków Krajowej Rady Sądownictwa.
I protestują przeciwko planom resortu. Uważają, że "sądownictwo powszechne w demokratycznym, praworządnym kraju nie może być oparte na zasadach feudalnych, dzielących sędziów na pracujące masy, wyznaczone do ciężkiej codziennej służby i pozbawione prawa głosu oraz grupy rządzące, mające wyłączne prawo decydowania o wszystkim, co istotne dla wymiaru sprawiedliwości." – czytamy w uchwale "Iustitii".
PS/źródło: Iustitia