statystyki

Ryzykowne zmiany właściwości prokuratorii

autor: Ewa Ivanova18.09.2014, 08:10; Aktualizacja: 18.09.2014, 09:38
Obrona państwa w sprawach cywilnych toczących się w pierwszej instancji przed sądem okręgowym zależałaby od wartości przedmiotu sporu.

Obrona państwa w sprawach cywilnych toczących się w pierwszej instancji przed sądem okręgowym zależałaby od wartości przedmiotu sporu.źródło: ShutterStock

Rada Legislacyjna pozytywnie zaopiniowała propozycje zmian w projekcie ustawy o zmianie ustawy o Prokuratorii Generalnej Skarbu Państwa.

Ma jednak poważne wątpliwości m.in. co do pomysłu zmiany właściwości prokuratorii w zakresie wykonywania zastępstwa procesowego w sprawach cywilnych. Resort chce bowiem odciążyć radców prokuratorii od rutynowych sporów o niewielkiej wartości (głównie postępowań wszczynanych przez więźniów niezadowolonych z warunków za kratami).

Prokuratoria miałaby bronić państwa w sprawach cywilnych toczących się w pierwszej instancji przed sądem okręgowym, ale tylko gdy wartość przedmiotu sporu przewyższa 300 tys. zł. (obecnie we wszystkich sprawach rozpoznawanych w I instancji na poziomie okręgu).

Pomysł ograniczenia właściwości prokuratorii skrytykowały już Krajowa Rada Sądownictwa i Sąd Najwyższy.


Pozostało 52% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane