statystyki

Co adwokat może robić razem z klientem

autor: Ewa Maria Radlińska15.09.2014, 08:08; Aktualizacja: 15.09.2014, 09:16

Klient też człowiek. Poza tym więc że jest klientem, może się okazać kimś, kto tak samo jak jego pełnomocnik czy obrońca lubi jeździć na nartach, słuchać Debussy'ego w wykonaniu Rafała Blechacza bądź brać udział w corocznym marszu jamników w Krakowie. Czy mogą zatem robić to razem?

Teoretycznie nic nie stoi na przeszkodzie, ale sprawa nie jest aż tak oczywista, by mogła się zamknąć w krótkiej odpowiedzi - „tak”.

- Przez dwadzieścia lat w zawodzie adwokata poznałem mnóstwo ludzi. Z niektórymi utrzymuję kontakt, z kilkoma zaprzyjaźniłem się. Współpracuję z prezesem zarządu spółki, z którym po dwóch latach zaczęliśmy być po imieniu, w kolejnych zaczęliśmy chodzić do teatru, bywać w swoich domach, wyjeżdżać na wakacje, spacerować z psami. Taki proces był nieunikniony, bo spędzaliśmy ze sobą więcej czasu, niż z własnymi rodzinami. Jego żonie łatwiej było zadzwonić do mnie z informacją do męża, niż dodzwonić się do niego bezpośrednio. Polubiliśmy się. Na pewno wkładałem w tę pracę więcej serca niż w inne zlecenia. On na pewno był gotowy łagodniej mnie ocenić w wypadku porażki. Taka relacja wspomagała powodzenie wspólnej pracy. Jednak zawsze czujnie rozdzielaliśmy sprawy osobiste od zawodowych. Z czasem zaczęliśmy mniej ze sobą pracować. Współpracę zawodową scedowaliśmy na współpracowników. Przyjaźń pozostała – opowiada adwokat Andrzej Michałowski.

Rzeczywistość adwokacka

Adwokat Magdalena Czernicka-Baszuk także w wybraniu się na kawę czy obiad z klientem nie widzi niczego złego, ale jeżeli spotkanie to ma być poświęcone sprawie.


Pozostało 85% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane