statystyki

Ciało doradcze nie musi być przejrzyste

autor: Ewa Ivanova11.09.2014, 00:00; Aktualizacja: 11.09.2014, 08:22
prof. dr hab. Mirosław Stec, przewodniczący Rady Legislacyjnej

prof. dr hab. Mirosław Stec, przewodniczący Rady Legislacyjnejźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Rada Legislacyjna to grono równie wpływowe, co skryte. Jej członków nie wybiera się w otwartym konkursie. Nie wiadomo też, ile jej utrzymywanie kosztuje podatników.

Od dwóch miesięcy mamy nową Radę Legislacyjną (RL), ale jej skład to kalka poprzedniego: dokooptowano jedynie trzech nowych członków. Kontrowersje budzi nie tylko – mało transparentny – sposób ich wyłaniania, ale i styl pracy. Ostatnio krytyczną recenzję wystawiła ciału Helsińska Fundacja Praw Człowieka w raporcie „Prawa człowieka, proces legislacyjny, wymiar sprawiedliwości” (oprac. B. Grabowska, współpr. dr A. Bodnar, M. Szwast).

Brak inicjatywy

„Pomimo iż możliwość działania Rady Legislacyjnej z własnej inicjatywy wynika z rozporządzenia z 2010 r. (par. 3 ust. 1), Rada rzadko podejmuje działania z urzędu. Tym samym wydaje się być organem dosyć biernym” – czytamy w raporcie.

I dalej: „jedynie pojedyncze projekty rządowe są kierowane do Rady. Rzadko trafiały do niej m.in. nowelizacje Prawa o ustroju sądów powszechnych”. Fundacja wytyka, że tryb pracy Rady (spotkania średnio 1–2 razy w miesiącu) powoduje, że przedmiotem jej zainteresowania jest o wiele mniej projektów niż np. Rządowego Centrum Legislacji. Dlatego raport zawiera jasną rekomendację: „należy postulować dalsze zwiększenie roli i aktywności Rady Legislacyjnej”.


Pozostało 88% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane