statystyki

Unijny sąd na straży poprawności politycznej

autor: Emilia Świętochowska11.09.2014, 08:04; Aktualizacja: 11.09.2014, 08:13

Po niedawnym wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na temat parodii prawnicze fora internetowe zdominowały opinie, że luksemburski sąd znacząco ograniczył zakres dozwolonej krytyki, a wręcz posłużył się prawem autorskim, aby tylnymi drzwiami wprowadzić cenzurę. Czy autorzy milionów internetowych memów i filmików, którzy w swojej twórczości dość swobodnie mogli się dotąd naśmiewać z muzułmanów czy polskich imigrantów, teraz muszą zacząć obawiać się pozwów?

Jimmy Kimmel, znany amerykański komik i gospodarz popularnego talk show „Jimmy Kimmel Live”, w 2011 r. wyemitował w jednym z odcinków krótką parodię wchodzącego akurat do kin blockbustera „Kapitan Ameryka”. Główną rolę w filmiku zatytułowanym „Kapitan Meksyk” odegrał pulchny, fajtłapowaty meksykański ochroniarz i stały bywalec programu Guillermo.

Zamiast umięśnionego superbohatera na ekranie pojawił się więc wciśnięty w lateksowy kombinezon w barwach meksykańskiej flagi mężczyzna z wyraźną nadwagą, który w rękach dzierży nie tarczę, lecz kapelusz sombrero.

Niewinna parodia szybko wywołała lawinę zjadliwych komentarzy Latynosów w mediach społecznościowych, którzy skarżyli się, że po raz kolejny stali się ofiarami rasistowskiego ataku ze strony Amerykanów.


Pozostało 82% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane