statystyki

Zmiany w postępowaniu karnym zagrażają bezpieczeństwu świadków

autor: Piotr Szymaniak, Ewa Ivanova05.09.2014, 07:42; Aktualizacja: 05.09.2014, 07:48
Minister chce ustawą wzmocnić ochronę zeznających. Tymczasem od trzech miesięcy obowiązują przepisy, które ich bezpieczeństwo mogą pogorszyć

Minister chce ustawą wzmocnić ochronę zeznających. Tymczasem od trzech miesięcy obowiązują przepisy, które ich bezpieczeństwo mogą pogorszyćźródło: ShutterStock

Minister chce ustawą wzmocnić ochronę zeznających. Tymczasem od trzech miesięcy obowiązują przepisy, które ich bezpieczeństwo mogą pogorszyć. Od czerwca prokuratorzy, występując o areszt tymczasowy, muszą wskazywać podejrzanemu i jego obrońcy dowody stanowiące podstawę wniosku.

Nowe brzmienie art. 156 par. 5a to jedna z ważniejszych zmian przewidzianych w wielkiej nowelizacji kodeksu postępowania karnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 1247). Budzi to jednak obawy prokuratorów: zmiana to zagrożenie dla bezpieczeństwa świadków i osób pokrzywdzonych. W efekcie śledczy rezygnują z wniosków o areszt, aby nie narażać ludzi, którzy zgodzili się z nimi współpracować.


Pozostało 87% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • władysław dendys(2014-09-05 19:57) Zgłoś naruszenie 10

  czy w Polsce jeszcze obowiązuje jakiekolwiek prawo? bo ja mam wrażenie że nie! pomiędzy mną a kopalnią Ziemowit toczy się kilka procesów , w ktorych sędziowie z Katowic ;Frankowska ,Samsonowska wydają wyroki nie na podstawie aktow prawnych tylko według własnego widzi mi się! wobec jawnych przestępstw popełnianych przez kierownictwo kopalni sędziowie w Katowicach wydają dla kopalni korzystne wyroki co tylko gloryfikuje ich przestępstwa .Kilka spraw zgłoszonych do prokuratury o ewidentnych przestępstwach są w dziwnych okolicznościach umarzane bez starannego i wnikliwego śledztwa Mamy trudną sytuację finansową w kompanii węglowej czego przyczyną jest m.in. przestępcza działalnośc kierownictwa kopalń i mogę śmialo stwierdzić że sądy prokuratura zamiast przeciwdziałać przestępczości -wspołtworzą ją wydając patologiczne wyroki ,które utwierdzają kierownictwo Ziemowitu w przestępczej działalności!!

  Odpowiedz
 • Ted(2014-09-05 10:28) Zgłoś naruszenie 00

  Najważniejsze jest to, by interes bandyty był chroniony! Wszystko jest temu podporządkowane! Nawet twarze przestępców są zakrywane!

  Odpowiedz
 • kaczor donald(2014-09-05 11:04) Zgłoś naruszenie 00

  Ted - czy ty jesteś normalny? Jakiego bandyty? Nikt nie jest bandytą do czasu, aż sąd prawomocnie tak nie orzeknie. W chwili stosowania aresztu jest to osoba podejrzana i może być jeszcze uniewinniona i taka osoba też ma prawo się bronić i wiedzieć kto ją być może fałszywie obciąża. A jak by ciebie ktoś pomówił, prokurator by wystąpił o areszt wobec ciebie i odmówił ci udzielenia informacji jakie dowody wskazują na twoja winę, też byłbyś taki mądry?

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane