statystyki

Amerykańscy prokuratorzy nie respektują tajemnicy adwokackiej

02.09.2014, 05:52; Aktualizacja: 02.09.2014, 09:31

Mimo że korespondencja mailowa oraz rozmowy telefoniczne między więźniami i ich prawnikami teoretycznie są objęte tajemnicą zawodową, to coraz częściej amerykańscy śledczy łamią tę zasadę, a sądy dopuszczają zdobyte dzięki elektronicznym podsłuchom dowody.

Pod koniec lipca sąd federalny na Brooklynie orzekł, że czytanie treści maili, które więzień przesyła swojemu pełnomocnikowi, nie stanowi nieuzasadnionej ingerencji w prawo oskarżonego do zasięgnięcia pomocy prawnej. Decyzja dotyczyła bossa rodziny mafijnej Bonanno Thomasa DiFiore oczekującego w więzieniu na proces w sprawie zarzucanych mu licznych wymuszeń. Jeszcze w czerwcu prokuratura otwarcie poinformowała mężczyznę, że zamierza przeglądać wiadomości, które przesyła do swojego prawnika przez więzienny system informatyczny Trulincs. Steve Zissou, obrońca DiFiore, zaskarżył decyzję federalnych śledczych, przekonując, że elektroniczne podsłuchy są w tym przypadku niekonstytucyjne. Sędzia Allyne Ross uznała jednak, że oskarżony mógł skorzystać z innych dostępnych sposobów poufnej komunikacji ze swoim prawnikiem, dlatego czytanie jego maili nie naruszyło przysługującego mu prawa do pomocy prawnej. W uzasadnieniu swojej decyzji zgodziła się z argumentami prokuratury, która wskazywała, że aby skorzystać z więziennego systemu poczty internetowej, osadzeni muszą wyrazić zgodę na jej monitoring. Jak donosił niedawno dziennik „New York Times”, śledczy z Brooklynu planują teraz przeglądać skrzynki mailowe w niemal każdej sprawie. Przed wprowadzeniem cięć budżetowych brooklyńska prokuratura była jedną z kilku takich urzędów, które zatrudniały specjalne zespoły filtrujące więzienne maile.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane