Jak zdyscyplinować biegłego

01.09.2014, 06:53
Cezary Wójcik, sędzia, przewodniczący II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Lublinie i rzecznik prasowy tego sądu

Cezary Wójcik, sędzia, przewodniczący II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Lublinie i rzecznik prasowy tego sąduźródło: Materiały Prasowe

Należałoby zastanowić się - wzorem regulacji dotyczących zawodów prawniczych - nad wprowadzeniem zasad odpowiedzialności dyscyplinarnej biegłych sądowych - mówi sędzia Cezary Wójcik.

Aneta Mościcka: W sprawie rajdu ulicami Warszawy tzw. froga, biegły sądowy dysponował filmem nagranym przez samego kierowcę. Zwlekał jednak z wydaniem opinii. Czy nie uważa pan, że prokurator powinien zmienić biegłego, który mając w ręku niezbity dowód, nie potrafił wydać ekspertyzy w rozsądnym terminie?

Cezary Wójcik, sędzia, przewodniczący II Wydziału Karnego Sądu Apelacyjnego w Lublinie i rzecznik prasowy tego sądu: Nie chciałbym wkraczać w kompetencje prokuratora prowadzącego tę sprawę. Trzeba jednak podkreślić, że to on zdecydował się zasięgnąć opinii biegłego i dlatego to na nim spoczywał obowiązek kontroli terminowości podejmowanych przez niego czynności. Warto jednak zauważyć, że w skrajnych przypadkach niedotrzymanie terminu na złożenie opinii może powodować konieczność powołania nowego biegłego, jednak takie działania wydłużają czas trwania postępowania oraz zwiększają jego koszty.

AM: W jaki sposób sąd lub prokurator, który wyznaczył biegłemu termin na wydanie opinii, może go zatem ponaglić?


Pozostało 58% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane