Wyrok w sprawie więzień CIA wyrządził Polsce wiele szkód

autor: Andrzej Nogal25.08.2014, 00:00; Aktualizacja: 25.08.2014, 16:26
więzienie

24 lipca Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał odpowiedzialność Polski za zorganizowanie tajnych więzień CIA, gdzie miały być naruszane prawa człowieka domniemanych terrorystówźródło: ShutterStock

24 lipca Europejski Trybunał Praw Człowieka uznał odpowiedzialność Polski za zorganizowanie tajnych więzień CIA, gdzie miały być naruszane prawa człowieka domniemanych terrorystów. Trybunał przyznał obu skarżącym po 100 tys. euro zadośćuczynienia i dodatkowo 30 tys. euro zwrotu kosztów procesu.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (19)

 • Antek(2014-08-25 08:12) Zgłoś naruszenie 00

  Trafny i celny tekst.

  Odpowiedz
 • rufus(2014-08-25 08:56) Zgłoś naruszenie 00

  Kiedy skończy się ta żenada uprawiana przez mec. Nogala obsikującego każdego ważnego stołecznego adwokata? Przynosi pan wstyd i polskiej i warszawskiej adwokaturze.

  Odpowiedz
 • M(2014-08-25 09:06) Zgłoś naruszenie 00

  Współczuję polskiej adwokaturze autora tego tekstu. Mam nadzieję, że nigdy nie zostanie sędzią, bo brakuje mu podstawowej intuicji prawniczej: zdolności odróżniania dobra od zła. Zastąpił ją moralnością korporacyjną: zdolnością rozróżniania swoich od obcych.

  Odpowiedz
 • obs1248(2014-08-25 09:07) Zgłoś naruszenie 00

  Prawo jest ponadnarodowe . Tylko totalitaryzm wymaga stronniczego interpretowania zasad prawnych. p.Nogal -radzę rozpocząć naukę w prawdziwej uczelni;prawdziwego podejścia do interpretacji prawa.Humanistą trzeba się urodzić.

  Odpowiedz
 • dr.ongale(2014-08-25 09:18) Zgłoś naruszenie 00

  Panie Nogal, weź Pan się stuknij w głowę, zanim napiszesz coś takiego. Brawo dla Pana Pietrzaka, który potrafi postawić się takim ludziom jak Pan.
  Składam gratulacje za wykazanie przez Pana Pietrzaka przed ETPC, że w naszej ojczyźnie były przetrzymywane osoby bez prawomocnego orzeczenia o tymczsowym aresztowaniu czy wyroku sądu.
  Panie Nogal nie chodzi o to, że to byli terroryści - bo każdy rozsądny człowiek ich potępia - chodzi o to, że Państwa takie jak Polska, są demokratyczne i zasady konstytucji obowiązują wszystkich także polityków odpowiedzialnych za akceptację takich zachowań.
  A co do Pana osoby, życzę aby Pana ktoś przetrzymał przez kilka miesięcy/lat, i zobaczymy w jaki tono Pan wówczas napisze artykuł.

  Odpowiedz
 • ZDUMIONY(2014-08-25 09:39) Zgłoś naruszenie 00

  Tekst celny, lecz czy dżumę należy zwalczać cholerą? Co jest Państwo warte które dopuszcza na swoim terytorium do bezprawia-nawet nieświadomie! Co z suwerennością Państwa?

  Odpowiedz
 • 123(2014-08-25 09:45) Zgłoś naruszenie 00

  "USA, Polska i cały Zachód od 11 września 2014 r. są w stanie pełzającej wojny z islamskimi terrorystami." To ta wojna się zaczęła już czy dopiero się zacznie???

  Odpowiedz
 • prok(2014-08-25 10:27) Zgłoś naruszenie 00

  Gratuluje Pietrzakowi.Artykul wynika z sazdrosci i zasciankowego myslenia.Poza tym z tym krajem trzeba walczyc kazda metoda.

  Odpowiedz
 • ank(2014-08-25 11:01) Zgłoś naruszenie 00

  Zawsze żyliście w luksusie i walczyliście z państwem polskim niezależnie od tego jaki w tym państwie ustrój .

  Odpowiedz
 • Raf(2014-08-25 11:05) Zgłoś naruszenie 00

  Artykuł tendencyjny; winien się nim zainteresować Rzecznik Odpowiedzialności Dyscyplinarnej. Polska jest stroną wielu umów międzynarodowych (w tym EKPC), które zgodnie z art. 87 Konstytucji są prawem obowiązującym. Tytuł tego artykułu winien brzmieć: "Działania polskich polityków ws. więzień CIA wyrządziły Polsce wiele szkód". Doskonale pan wie, że w przypadku uznania winy odpowiedzialnych (tych marginalnych jak to pan określił) przez Trybunał Stanu Skarb Państwa może regresem domagać się wypłaconego odszkodowania. Zasady raz złamane drugim razem łamie się łatwiej - pan powinien to wiedzieć najlepiej! Osobiście wstyd mi za takich jak pan, którzy ponad uniwersalne zasady ochrony godności człowieka przekładają interes doraźny. Polecam panu film "stan oblężenia" i karierę u wschodnich sąsiadów, bo widzę, że poglądy ma pan zbieżne.

  Odpowiedz
 • za przegraną bitwę nie odpowiada posłaniec(2014-08-25 12:04) Zgłoś naruszenie 00

  To nie wyrok, ale więzienia CIA poczyniły wiele szkód. Żeby było śmieszniej i jednocześnie żałośnie, sprawdźcie kto Polaków w tej sprawie zdradził. I to powinno być dla nas nauczką.

  Odpowiedz
 • chłopiec do bicia......(2014-08-25 12:40) Zgłoś naruszenie 00

  Nie wierzę że podobne jednostki nie funkcjonowały na Zachodzie...

  Ale zawsze obwinić Polaczków i wykazać winnych tworzenia "Polskich Obozów"... czyli historia sie powtarza bo winę można zwalić na przysłowiowego Polaczka i skierować strumień frustracji w tym kierunku.

  Odpowiedz
 • matematyk(2014-08-25 17:05) Zgłoś naruszenie 00

  Lepper miał rację. Uznano go za psychicznego. Mnie natomiast ciekawi gdzie się podziało przywiezione w workach 60 mln zł? Cicho , sza...

  Odpowiedz
 • ciekawski(2014-08-25 17:48) Zgłoś naruszenie 00

  czy przez 4 lata istnienia wiezienia i prowadzenia tortur trzymali tylko 2 więźniów? A może było ich kilkuset a teraz leżą w rowach po lasach jak oficerowie w Katyniu.

  Odpowiedz
 • potencjalny klient(2014-08-25 22:42) Zgłoś naruszenie 00

  Pismackie brednie autora, któremu się coś wyraźnie pomyliło. Kompletna żenada. Bałbym się oddać mój los w ręce takiego człowieka. Wyrok pokazał, że żyjemy w państwie bezprawia, którego szefowie mają gęby pełne górnolotnych frazesów, a sami przyzwalają na bandyckie metody.

  Odpowiedz
 • adwokat(2014-08-25 23:02) Zgłoś naruszenie 00

  Mądry głos! Dziękuję

  Odpowiedz
 • Politycy wówczas mieli zerową wiedzę......(2014-08-26 07:39) Zgłoś naruszenie 00

  To bzdurna teza iż politycy byli świadomi i informowani o metodach przesłuchań CIA...

  Polityków w tamtym okresie interesował fakt, iż udzielają USA daleko idącej pomocy. Dodatkowe gratyfikacje to juz sprawa późniejsza... A wiedza o metodach CIA to dopiero po kilku latach.

  W tamtym okresie byliśmy Happy że USA zakłada tu małą bazę...
  Zresztą cały czas zabiegamy o obecność owych baz w Polsce więc nie łudźmy się że nie pojawią się wtedy i komórki wywiadowcze. Przecież nikt nie wyśle żołnierzy w ciemno...

  Mamy krótką pamięć zaś prawnicy posiadają umiejętność skupiania uwagi na 1 elemencie bez rozpatrywania ogólnego kontekstu.

  Odpowiedz
 • jajo(2014-08-26 11:47) Zgłoś naruszenie 00

  To pokłosie kalectwa umysłowego narodu polskiego... i teraz trzeba za to zapłacić jak się wybrało chamstwo na przedstawicieli narodu, którzy w dupę włazili amerykanom za kasę otwierając "kurorty" CIA na terenie RP... Przypomnę, że aby zalegalizować amerykańską kasę za te "kurorty" znowelizowano jak dobrze pamiętam ustawę o ABW... myślę, że rachunek powinien zapłacić Miler i Kwasniewski albo inny jasnie oświecony, który podpisal papier o współpracy za kasę z CIA... Gratuluje Panu mecenasowi zwycięstwa z chamstwem i jestem za tym, żeby takich pozwów było więcej tylko mała nowelizacja prawa... tj. burak który podejmie następnym razem taka decyzje ma odpowiadać z własnej kasy... Naród polski z żadnymi Arabami nie toczy, żadnej wojny czy to pełzającej czy biegającej i ja nigdy na taką wojnę nie pójdę... Proszę popatrzyć, co nam dał udział Wojska Polskiego w Iraku w Afganistanie: strategicznie 0, finansowo 0 (bo ochłapów od USA nie licze) wizerunkowo -100 - jesteśmy teraz postrzegani przez świat arabski jako okupanci i tylko czekam kiedy pierwsza bomba wyleci w W-wie w autobusie, a jakie wtedy będzie oburzenie i jakie wezwania do walki z terrorem... Tylko nikt nie będzie pamiętał, że to był rachunek za okupacje i służalczość USA, a Pan Panie mecenasie Nogal wpisuje się swoim artykułem w retorykę tych prawników, którzy zakatowali gen. "Nila" i innych... A jak ta bomba już w W-wie wybuchnie to w ramach salus rei publicae suprema lex esta (przetrwanie państwa najwyższym prawem), a necesitas frangit legem (konieczność łamie prawo) cofniemy Panu prawo wykonywania zawodu, a dlaczego ano dlatego, że... sytuacja będzie nadzwyczajna i w du.. będziemy mieć Pańskie prawa człowieka, osobiste i majątkowe... ale będzie wtedy śmiesznie buahahah

  Odpowiedz
 • maria(2014-10-13 14:13) Zgłoś naruszenie 00

  A ja nie rozumię , dlaczego to my społeczeństwo mamy ponosić konsekwencję wyroku? My nic nie wiedzieliśmy na temat więzień oprócz wzmianek p. Leppera o lądowaniu samolotów w Kiejkutach (z którego to powodu chciano zrobić z niego wariata). Ja w każdym razie stanowczo sprzeciwiam się, aby z moich podatków pieniądze poszły na odszkodowania. Ci co wydawali decyzję niech płacą za swoje postępowanie.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane