Prokurator generalny będzie uprawniony do składania w Sądzie Najwyższym wniosku o unieważnienie prawomocnego wyroku, który nie mógł zostać zakwestionowany w trybie przewidzianym w ustawach o postępowaniu sądowym. Taką zmianą wprowadziła nowelizacja ustawy o Sądzie Najwyższym, która weszła w życie 19 sierpnia.

Chodzi o wyroki w sprawach, które ze względu na osobę w chwili orzekania nie podlegały orzecznictwu polskich sądów, bądź w których droga sądowa w momencie orzekania była niedopuszczalna. Zgodnie z nowymi przepisami wniosek prokuratora generalnego będzie rozpatrywany przez Sąd Najwyższy na posiedzeniu niejawnym za wyjątkiem sytuacji, kiedy PG zażąda rozpoznania wniosku na rozprawie albo z innych względów. Po rozpoznaniu sprawy SN oddali wniosek lub unieważni zaskarżone orzeczenie. Zmiana w ustawie jest konsekwencją wyroku Trybunału Konstytucyjnego z 4 grudnia 2012 r., którym stwierdzono niekonstytucyjność niektórych postanowień regulaminu SN.

Nowelizacja przewiduje też nową procedurę związaną z wytknięciem uchybienia sądowi przez SN w wyniku stwierdzenia oczywistej obrazy przepisów przy rozpoznawaniu sprawy. SN będzie miał w takiej sytuacji obowiązek pouczenia sędziów przed wytknięciem im uchybienia o możliwości złożenia wyjaśnień w ciągu siedmiu dni. Dotychczas SN miał jedynie prawo żądania stosowanych wyjaśnień.