Projekt ustawy deregulacyjnej ma w sumie uwolnić ponad 250 zawodów. Na razie uwolnionych zostało 51, a dziś dołączyły do nich kolejne. Resort sprawiedliwości informuje, że największe protesty dotyczyły zderegulowania zawodu urbanisty. Do tego stopnia, że samorząd złożył skargę do Trybunału Konstytucyjnego.
Deregulacja była sztandarowym projektem poprzedniego ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina, który na polecenie premiera nadzorował przygotowanie trzech pakietów nowelizacji ustaw. Pierwsza transza, obejmująca 51 zawodów weszła w życie rok temu. Teraz w Sejmie trwają prace nad III ustawą deregulacyjną, która ma ułatwić dostęp do kolejnych ponad stu zawodów. Przewidziano w niej uwolnienie zawodów związanych m.in.: z ochroną przeciwpożarową (np. strażak, inżynier pożarnictwa); rynkiem kapitałowym i towarowym; rzeczoznawstwem w zakresie jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych. Obejmie też profesje związane z konserwacją zabytków, tłumaczy przysięgłych oraz zawody związane z geologią i górnictwem.
Na razie jednak Ministerstwo Sprawiedliwości zbiera dane i uwagi do pierwszej transzy by móc ocenić czy spełniła pierwotne założenia. Jarosław Gowin zapowiadając swój sztandarowy projekt, przekonywał że już pierwsza transza przyniesie od 50 do 100 tysięcy miejsc pracy.
Tyle, że analitycy finansowi podkreślają, że być może dopiero za parę lat.
Komentarze (2)
Pokaż:
NajnowszePopularneNajstarszeTyle, że analitycy finansowi podkreślają, że być może dopiero za parę lat..."
Być może DOPIERO za kilka lat, w sumie lepiej doraźnie udawać że coś się robi dla poprawy bezrobocia, bo tylko to gwarantuje słupki wyborcze i utrzymanie się przy korycie, długofalowe pomysły nie są modne, bo najważniejsza jest tylko własna dupa i kasa, jprdl!!!
Wciagniecie pracownika w koszty prowadzenia kancelarii tez sie nie oplaca by ucieknac przed podatkami.Kogo w ogole na to stac w tym kraju??
I takim oto sposobem korupcja legislacyjno-panstwowowa stworzxyla prawnikom pieklo na ziemi- 6 letni przestoj za min.30 tys.z obowiazkowymi 3 letnimi studiami w izbach korporacyjnych (platnych ok.15-20 tys).
miejmy nadzieje,ze panstwo polskie umozliwi wreszcie absolwentom prawa dostep do egzaminu adwokackiego,radcowskiego i notarialnego bez zadnych wymogow bo kancelariom nie sa potrzeni polprawnicy tylko adwokai.radcy i notariusze i nikt nigdy nie przygotuje konkurenta do zawodu w szczegolnosci gdy go musi oplacac przez prawie 6 lat.