Możliwe, że już wkrótce adwokaci, komornicy, radcy prawni i notariusze składając ślubowanie zawodowe będą mogli odwołać się do Boga. Nad projektem dopuszczającym taką możliwość prace rozpoczęło Ministerstwo Sprawiedliwości – informuje „Rzeczpospolita”.

Formuła „Tak mi dopomóż Bóg” znalazła się w założeniach projektu nowelizacji prawa o adwokaturze oraz niektórych innych ustaw. Jeśli nowe przepisy wejdą w życie, przedstawiciele zawodów prawniczych będą mogli podczas składania ślubowania zawrzeć aspekt religijny.

Jak podkreśla w wypowiedzi dla „Rzeczpospolitej” wiceminister sprawiedliwości Michał Królikowski, „odwołanie się do Boga podczas składania ślubowania nie będzie obligatoryjne".

Kwestia włączenia formuły „Tak mi dopomóż Bóg” do przyrzeczeń składanych przez adwokatów, radców prawnych i komorników zainicjowana została przez posłów PiS. Pomysł w maju 2013 roku przełożono na poprawkę do ustawy o deregulacji zawodów. Następnie minister Królikowski zaproponował jej rozszerzenie także na notariuszy. Proponowane rozwiązania nie zostały jednak przyjęte ze względu na sprzeciw posłów PO.

Sprawa ponownie wróciła do debaty publicznej dzięki krakowskiemu Stowarzyszeniu Ars Legis, którego wniosek zakładający możliwość odwołania się do Boga podczas składania przyrzeczeń zawodowych poparło prawie 1000 prawników, wśród nich m.in. Andrzej Zoll.

Więcej na rp.pl