Sejm uchwalił nowelizację kodeksu postępowania cywilnego i ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, które m.in. zmieniają zasady nagrywania rozpraw cywilnych oraz umożliwiają rozszerzenie protokołu pisemnego z rozprawy sądowej.

Zgodnie z ustawą, która weszła w życie w lipcu 2010 r. zasadą stało się sporządzanie podczas rozprawy cywilnej protokołu elektronicznego, a pisemnie sporządzano jedynie protokół skrócony, zawierający m.in. informacje o miejscu i dacie posiedzenia, nazwiskach sędziów, stron czy orzeczeniach wydanych na posiedzeniu. Jak zaznaczono w uzasadnieniu projektu nowelizacji, od początku obowiązywania nowych przepisów zaczęły pojawiać się problemy związane ze stosowaniem niektórych regulacji dotyczących protokołu elektronicznego. Uchwalona 25 lipca nowelizacja przewiduje możliwość zamieszczania w protokole skróconym także wyników postępowania dowodowego oraz innych okoliczności istotnych dla przebiegu posiedzenia. Innymi słowy, protokół skrócony będzie mógł obejmować tę samą treść, co tradycyjny protokół pisemny.

Nowelizacja wprowadza również m.in. możliwość sporządzania tzw. elektronicznego uzasadnienia. Stronie, która zażąda doręczenia uzasadnienia będzie doręczany odpis wyroku z transkrypcją tego uzasadnienia. Ponadto sąd drugiej instancji będzie mógł odstąpić od sprawozdania dotychczasowego stanu sprawy, jeśli strony wyrażą na to zgodę.