statystyki

Podanie niewłaściwego adresu stanowi błąd formalny pozwu

autor: Michał Culepa22.07.2014, 07:34; Aktualizacja: 22.07.2014, 07:36

Nie można w pozwie cywilnym zastępować adresu zamieszkania pozwanego, będącego osobą fizyczną, innym adresem, np. miejsca jego pracy – uchwalił Sąd Najwyższy.

Krzysztof M. domagał się od sądu skręgowego oraz od Anny W. 150 tys. zł. Pieniądze miały stanowić zadośćuczynienie za krzywdy, jakich mężczyzna miał doznać w związku z czynnościami sędziów i pracowników sądu. W pozwie oznaczył siedzibę pozwanej instytucji, jednak pominął adres zamieszkania współpozwanej Anny W. Zamiast niego wpisał siedzibę sądu okręgowego – Anna W. była bowiem jego pracownicą.

Sąd rozpoznający skargę wezwał Krzysztofa M. do uzupełnienia braku pozwu – wpisania w nim miejsca zamieszkania Anny W. Pan M. jednak tego nie uczynił, a w konsekwencji pozew został mu zwrócony. Krzysztof M. złożył na to postanowienie zażalenie, żądając doręczenia pozwu Annie W. w miejscu jej pracy.

Rozpoznający zażalenie sąd apelacyjny powziął jednak poważne wątpliwości prawne. Pozew jest bowiem pierwszym pismem procesowym w sprawie, a zgodnie z art. 126 par. 2 pkt 1 kodeksu postępowania cywilnego w takim dokumencie powinno się znajdować oznaczenie miejsca zamieszkania lub siedziby oraz adresy stron, ich przedstawicieli ustawowych i pełnomocników. Tymczasem – jak wskazał sąd apelacyjny – pojawiły się też poglądy, w myśl których gdy powód nie zna miejsca zamieszkania pozwanego i poda zamiast tego miejsce jego pracy, wówczas sprawie można nadać bieg. Pozew może bowiem być doręczony stronie w miejscu zatrudnienia. Sąd wskazał, że zgodnie z tym poglądem brak wskazania adresu zamieszkania jest wprawdzie brakiem formalnym, ale nie tamuje biegu sprawy.


Pozostało 59% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane