Wicepremier Janusz Piechociński przyznaje, że na tej dyrektywie ucierpi przede wszystkim polska gospodarka, a wcale nie ma pewności, że palacze skończą z nałogiem."Te ograniczenia godzą w określoną grupę producentów. Ministerstwo gospodarki nie zachęca do palenia, ale nie można ograniczać produkcji papierosów tylko w poszczególnych krajach"- tłumaczył wicepremier. 

Co szósty wypalany u nas papieros jest mentolowy - w sumie 10 miliardów sztuk rocznie na 60 miliardów produkowanych. W Wielkiej Brytanii czy Niemczech sprzedaje się ich mniej niż 3 miliardy

Według "Pulsu Biznesu" polski rząd będzie przekonywał, że dyrektywa opiera się na niewłaściwej podstawie prawnej i stosuje nieproporcjonalne środki w celu ograniczenia zagrożenia dla zdrowia. Branża tytoniowa przypomina, że sprzedaż papierosów to w UE tylko 5 procent rynku, zaś w Polsce czterokrotnie więcej, co stanowi 2 procent wpływów do budżetu. 

Według szacunków Związku Przedsiębiorców i Pracodawców 60 tys. ludzi w Polsce zajmuje się uprawą tytoniu w prawie 15 tysiącach gospodarstw rolnych. W Polsce działa aż 6 z 31 fabryk wyrobów tytoniowych, jakie znajdują się w Europie.