Właściciele gruntów rolnych, którzy chcą przekształcić je na cele budowlane, mogą się starać o to w trakcie zmiany planu zagospodarowania przestrzennego lub w związku z uzyskiwaniem decyzji o warunkach zabudowy
ikona lupy />
DGP
ikona lupy />
DGP
ikona lupy />
DGP
ikona lupy />
DGP
ikona lupy />
DGP
ikona lupy />
DGP
ikona lupy />
DGP
Czy gmina musi zmienić przeznaczanie działki
Chciałbym postawić dom na działce, która figuruje w planie zagospodarowania przestrzennego jako grunt rolny. Miesiąc temu złożyłem do urzędu gminy wniosek o zmianę jej przeznaczenia. Czy gmina musi podjąć decyzję w 30 dni?
Zmiana miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego wymaga przeprowadzenia długotrwałej i skomplikowanej procedury. Dlatego w większości przypadków gminy podejmują prace nad projektem nowego planu raz na kilka lat, rozpoznając przy tym złożone przez mieszkańców wnioski i uwagi. Właściciele gruntów wnioskują zazwyczaj o zmianę przeznaczenia nieruchomości na cele nierolnicze i nieleśne. Aby grunt orny, łąka czy nieużytek zostały przekwalifikowane na działkę z możliwością zabudowy lub rekreacyjną. Proces planistyczny jest inicjowany uchwałą rady gminy o przystąpieniu do sporządzenia/zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla danego obszaru. Radni podejmują uchwałę z własnej inicjatywy lub na wniosek wójta, burmistrza albo prezydenta miasta. Nie oznacza to, że znaczenia nie mają wnioski mieszkańców. Powinny być one dla urzędników sygnałem, że występuje w gminie potrzeba zwiększenia terenów przeznaczonych pod budowę. Przed podjęciem uchwały inicjującej procedurę zmiany wójt, burmistrz albo prezydent miasta musi wykonać analizy dotyczące zasadności przystąpienia do sporządzenia planu i stopnia zgodności przewidywanych rozwiązań z ustaleniami studium. Przygotowuje też materiały geodezyjne do opracowania planu i ustala zakres prac planistycznych.
Podstawa prawna
Art. 14 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.).
Czy mogę złożyć wniosek po uchwale radnych
Nie złożyłam wniosku o zmianę przeznaczenia działki przed podjęciem przez gminę uchwały o przystąpieniu do sporządzania nowego planu zagospodarowania. Czy mam jeszcze szansę na złożenie pisma?
Informacja o podjęciu przez radnych uchwały o przystąpieniu do sporządzania miejscowego planu musi zostać rozpowszechniona. Przyjęcie uchwały obliguje wójta (burmistrza, prezydenta miasta) do ogłoszenia w miejscowej prasie oraz przez obwieszczenie, a także w sposób zwyczajowo przyjęty w danej miejscowości, informacji o podjęciu uchwały o przystąpieniu do sporządzania planu. Określa on przy tym formę, miejsce i termin składania wniosków do planu. Termin nie może być krótszy niż 21 dni od dnia ukazania się ogłoszenia. Wnioski można składać do końca wskazanego w nim terminu, a pisma, które wpłynęły w tym czasie, muszą zostać rozpoznane.
Urzędnicy nie mogą zbagatelizować również wniosków o zmianę przeznaczenia działek, które wpłynęły do urzędu pomiędzy podjęciem uchwały inicjującej procedurę planistyczną a ukazaniem się ogłoszenia otwierającym możliwość składania wniosków ogółowi mieszkańców. Jeżeli wniosek nie zostanie potraktowany jako skutecznie złożony w ramach procedury tworzenia nowego planu, urzędnicy powinni wezwać wnioskodawcę do złożenia go w terminie późniejszym lub zajęcia stanowiska. Pominięcie takiego wniosku może być potraktowane jako naruszenie art. 9 k.p.a., przewidującego, że organy administracji czuwają nad tym, aby strony i inne osoby uczestniczące w postępowaniu nie poniosły szkody z powodu nieznajomości prawa. W tym celu mają bezwzględny obowiązek udzielania im niezbędnych wyjaśnień i wskazówek.
Podstawa prawna
Art. 17 ust. 1 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.).
Art. 9 ustawy z 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz.U. z 2013 r. poz. 267 ze zm.).
Czy trzeba wyłączyć działkę z produkcji
Jestem właścicielem kilkuarowej działki rolnej, która jest gruntem ornym III klasy. Mam już zgodę na jej odrolnienie. Czy muszę dodatkowo wystąpić o wyłączenie z produkcji rolnej?
Jeżeli grunt jest odrolniony, należy w określonych sytuacjach wystąpić o wyłączenie takiej działki z produkcji rolnej. Właściciel składa odpowiedni wniosek do starostwa właściwego ze względu na położenie działki. W przypadku wyłączenia z produkcji rolnej ziemi dobrej jakości konieczne jest uzyskanie zgody wydziału geodezji lub gospodarki nieruchomościami starostwa powiatowego. Chodzi o grunty klas: I, II, III, IIIa, IIIb, a także użytki rolne klas: IV, IVa, IVb, V i VI, wytworzonych z gleb pochodzenia organicznego. Po uzyskaniu decyzji o wyłączeniu można składać wniosek o pozwolenie na budowę. Jeżeli ziemia jest gorszej jakości, wyłączenie nie jest potrzebne. Chodzi o użytki rolne klasy: IV, IVa, IVb, V i VI, wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego.
Podstawa prawna
Art. 11 ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1205 ze zm.).
Czy mogę zaskarżyć uchwałę rady gminy
Gmina bezpodstawnie nie uwzględniła mojego wniosku o zmianę przeznaczenia działki. Został on pominięty w trakcie tworzenia nowego planu. Nie rozpoznano też moich uwag do projektu. Czy mogę zaskarżyć podjętą uchwałę w sprawie miejscowego planu?
Po zakończeniu prac nad projektem rada gminy uchwala ostatecznie nowy plan miejscowy. Naruszenie zasad sporządzania planu, istotne naruszenie trybu sporządzania, a także naruszenie właściwości organów w tym zakresie powoduje nieważność uchwały rady gminy w całości lub części. Nierozpoznanie wniosków o zmianę przeznaczenia działek złożonych w trakcie procedury planistycznej, nieopublikowanie ogłoszenia informującego o podjęciu prac nad nowym planem, niewyłożenie projektu planu do publicznego wglądu w celu umożliwienia zgłaszania do niego uwag może być podstawą do zaskarżenia uchwały rady gminy. Skargę na uchwałę rady gminy do sądu administracyjnego może złożyć każdy, którego interes prawny lub uprawnienie zostały naruszone uchwałą podjętą przez organ gminy w sprawie z zakresu administracji publicznej. Warunkiem formalnym wniesienia skargi jest wezwanie rady gminy do usunięcia naruszenia prawa (bezskuteczne) oraz wniesienie skargi w terminie 60 dni od dnia wniesienia wezwania o usunięcie naruszenia prawa. Skarżącemu musi przysługiwać ponadto interes prawny lub uprawnienie, które zostały naruszone zaskarżoną uchwałą.
Podstawa prawna
Art. 28 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.).
Art. 101 ustawy z 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz.U. z 2013 r. poz. 594 ze zm.).
Czy mogę wybudować dom na polu
W mojej gminie nie ma miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. Chciałbym wybudować dom na działce, która jest polem ornym, ale znajduje się w sąsiedztwie innych domów. Czy będzie to możliwe?
Do dzisiaj wiele miejscowości nie zostało objętych planami zagospodarowania przestrzennego. W takiej sytuacji przed złożeniem wniosku o wydanie pozwolenia na budowę konieczne jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, która określi, czy tego rodzaju budynek może powstać na działce. Decyzję wydaje wójt, burmistrz albo prezydent miasta.
Wydanie decyzji o warunkach zabudowy jest możliwe w przypadku spełnienia kilku warunków. Co najmniej jedna działka sąsiednia, dostępna z tej samej drogi publicznej musi być zabudowana w sposób pozwalający na określenie wymagań dotyczących nowej zabudowy. Działka musi mieć dostęp do drogi publicznej, a istniejące lub projektowane uzbrojenie terenu powinno być wystarczające dla zamierzenia budowlanego. Teren nie może wymagać uzyskania zgody na odrolnienie (dotyczy gruntów I–III klasy) lub został uwzględniony jako nierolny w starych wygasłych planach zagospodarowania przestrzennego.
Podstawa prawna
Art. 61 ustawy z 27 marca 2003 r. o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym (Dz.U. z 2012 r. poz. 647 ze zm.).
Czy o odrolnieniu zawsze decyduje wójt
Złożyłem wniosek o odrolnienie gruntu do urzędu gminy. Tam powiedziano mi, że ponieważ działka ma 71 arów, zgodę na jej przekwalifikowanie musi wydać minister rolnictwa. Czy nie jest tak, że o odrolnieniu działki decyduje zawsze gmina, a urzędnicy działają jedynie na zwłokę?
Na cele nierolnicze i nieleśne można przeznaczać grunty oznaczone w ewidencji gruntów jako nieużytki, a w razie ich braku inne grunty o najniższej przydatności produkcyjnej. Zmiana przeznaczenia gruntów rolnych stanowiących użytki rolne klas I–III wymaga uzyskania zgody ministra rolnictwa (do 26 maja 2013 r. zgoda taka była wymagana tylko, gdy zwarty obszar projektowany do takiego przeznaczenia przekracza 0,5 ha). Wyrażenie takiej zgody następuje dopiero na wniosek wójta (burmistrza, prezydenta miasta). Do takiego wniosku opinię musi dołączyć marszałek województwa. Dopiero zmiana przeznaczenia gruntów rolnych niższych klas czy gruntów o mniejszym areale nie wymaga tylu formalności.
Podstawa prawna
Art. 6 ust. 1 i art. 7 ust. 1–3 ustawy z 3 lutego 1995 r. o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. z 2013 r. poz. 1205 ze zm.).
Czy muszę złożyć wniosek o odrolnienie
Na łące położonej w granicach administracyjnych miasta zamierzam wybudować dom jednorodzinny. Dowiedziałam się, że działka została już ujęta w planie zagospodarowania jako działka przeznaczona na cele budowlane. Czy muszę się więc zwrócić o jej odrolnienie?
Od 1 stycznia 2009 r. obowiązują przepisy o automatycznym odrolnieniu gruntów rolnych wszystkich klas położonych w granicach administracyjnych miast. W związku z tym uzyskanie decyzji o odrolnieniu działki nie jest już konieczne. Nie oznacza to jednak, że inwestor od razu może przystąpić do rozpoczęcia inwestycji budowlanych na gruntach wykorzystywanych na cele rolne. Nowelizacja nie zmieniła bowiem definicji gruntów rolnych i nadal o tym, czy mogą być one wykorzystane pod budownictwo, decyduje gmina poprzez uchwalenie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego albo wydanie decyzji o warunkach zabudowy. O tym więc, czy inwestor będzie mógł działkę rolną wykorzystać pod budownictwo, decydują te dwa dokumenty, a budowa bez nich będzie traktowana jak samowola budowlana. Automatyczne odrolnienie gruntów nie oznacza też, że wszystkie obszary rolne zostały z mocy prawa wyłączone z produkcji rolniczej i trzeba będzie wystąpić z wnioskiem do starosty.
Podstawa prawna
Art. 2 ust. 1 i 2 ustawy z 19 grudnia 2008 r. o zmianie ustawy o ochronie gruntów rolnych i leśnych (Dz.U. nr 237, poz. 1657).