statystyki

W Warszawie egzamin radcowski zdało ok. 70 proc. aplikantów. To dobry wynik?

autor: Ewa Szadkowska09.05.2014, 08:18; Aktualizacja: 09.05.2014, 08:33
Agniesza Sawaszkiewicz-Żałobka, przewodnicząca komisji ds. aplikacji Rady OIRP w Warszawie.

Agniesza Sawaszkiewicz-Żałobka, przewodnicząca komisji ds. aplikacji Rady OIRP w Warszawie.źródło: Materiały Prasowe

Warto zastanowić się nad wprowadzeniem jednego egzaminu zawodowego dla aplikantów adwokackich i radcowskich, z tymi samymi kazusami do rozwiązania – uważa mec. Agnieszka Sawaszkiewicz-Żałobka, przewodnicząca komisji ds. aplikacji w warszawskiej izbie radców.

Ewa Szadkowska: Wygląda na to, że przyszłym adwokatom tradycyjnie już poszło trochę lepiej na egzaminie zawodowym niż przyszłym radcom.

Agnieszka Sawaszkiewicz-Żałobka, przewodnicząca komisji ds. aplikacji Rady OIRP w Warszawie: Rozbieżności w wynikach zawsze budzą dyskusję na temat poziomu przygotowania w obydwu grupach. Ja patrzę na tę sprawę z innej perspektywy, otóż pamiętajmy, że w praktyce te egzaminy są różne, bowiem zdający rozwiązują inne zadania, opracowane przez dwa niezależne zespoły. Biorąc pod uwagę fakt, że wkrótce uprawnienia radców i adwokatów będą identyczne, w mojej opinii jesteśmy u progu zadania sobie pytania o sens takiej praktyki. Nadszedł już chyba czas, aby rozpocząć konkretne rozmowy o jednym, wspólnym egzaminie.

ESZA: Uważa pani, że obecnie egzamin adwokacki jest łatwiejszy?


Pozostało jeszcze 78% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

  • aplikant(2014-05-10 13:59) Zgłoś naruszenie 10

    Co za hipokryzja. Jakie darmowe zajęcia? Przez 3 lata aplikacji kosztuje to mnie koło 15000 pln, ale nie ma to jak dobry PR.

    Odpowiedz
  • @gnieszk@(2014-05-11 12:58) Zgłoś naruszenie 10

    Pani Mecenas, dobry PR. Ile to juz lat mówi Pani o potrzebnych zmianach? Proszę tylko pamiętać, że przemian dokonuje się czynami, a nie pustą gadką.

    Odpowiedz
  • K.W.(2014-05-11 12:00) Zgłoś naruszenie 00

    Wydaje mi się, że ostatnio Wicedziekan Koper udzielił wywiadu, a propos niskiej zdawalności egzaminu w tym roku. To jak jest w końcu? Była niska, czy taka jak zawsze? Chyba jednak wyszło na to, że mecenas Koper, próbował tylko zdyskredytować działalność mecenas Rewerskiej. Bardzo nie honorowe zachowanie. Jak dla mnie sprawa nadaje się do rzecznika dyscyplinarnego.

    Odpowiedz
  • iwona(2014-05-10 14:46) Zgłoś naruszenie 00

    Bardzo ladny wywiad szkoda, ze mija sie troche z prawda. Moze zaczeli, by panstwo przykladac sie przez cale trzy lata do szkolenia, a nie na ostatnie kilka tygodni przed egzaminem. Na pewno poprawilo, by to zdawalnosc, bo ciezko jest nadrobic tyle materialu w dwa miesiace. Tym bardziej ze, kazdy z nas(aplikantow) ma tez inne obowiazki.

    Odpowiedz
  • .(2014-05-10 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    ?

    Odpowiedz
  • stara Szkoła(2014-05-10 17:40) Zgłoś naruszenie 00

    Pani mecenas, o jakim wysokim pozimie szkolenia Pani mówi? Jak szkolenie może być utrzymane na dobrym poziomie skoro duża część wykładowców pojawiła się nie wiadomo skąd, zaraz po ostatnich wyborach (czyżby kumoterstwo?). Duża liczba tych ludzi jest świeżo po aplikacji, a więc jakim oni mogą dysponować doświadczeniem, które mogliby przekazywać młodemu narybkowi radcowskiemu? Żadnym!

    Odpowiedz
  • Kamil(2014-05-11 16:45) Zgłoś naruszenie 00

    Iwona, masz w zupełności rację. Też miałem wrażenie, że trzy lata próbują nadrobić w dwa miesiące " darmowymi" repetytoriami. Na szczęście zapisalem się na kurs do mecenas Rew... i to chyba mnie uratowało.
    stara Szkoła, co do, wykładowców, niestety tak jest, przekazują suchą wiedzę, nie popartą żadnym doswiadczeniem. Szkoda, ale po lansować się można, że ma się świetny system szkoleń.

    Odpowiedz
  • Rozczarowany(2014-05-10 19:20) Zgłoś naruszenie 00

    Wszystkie zmiany o których mówi mecenas Sawaszkiewicz-Żałobka jak najbardziej popieram. Tylko ile mozna o tym mówić? Działa Pani w samorządzie od wielu lat i tylko mówi. Zresztą jak Dziekan Chróścik. Dość składania pustych obietnic. Czas na czyny!

    Odpowiedz
  • rozczarowna Ameli@(2014-05-11 17:25) Zgłoś naruszenie 00

    O jakim wysokim poziomie szkolenia Pani mecenas opowiada? Bo chyba nie o szkoleniu w izbie... Gdyby rzeczywiście był aż tak wysoki poziom nauczania to nie powstawałyby inne placówki, w których można się doszkolić (na szczęście) w zakresie wiedzy praktycznej, czyli tej najbardziej niezbędnej. Podejrzewam, że gdyby nie takie właśnie miejsca to wyniki egzaminu radcowskiego byłyby dużo gorsze.

    Odpowiedz
  • Grzegorz aplikant(2014-05-09 20:46) Zgłoś naruszenie 00

    Tak, tylko problemem jest gigantyczny rozrzut wymagań rożnych egzaminatorów. Są komisje gdzie zdawalność przekroczyła 80 proc., są takie, gdzie była na poziomie 44%. Ten egzamin zależy w dużej mierze od szczęścia. Miło że Izba zmienia modle kształcenia i odchodzi od test- manii. Nie zmienia to jednak faktu, że w tym egzaminie jest całkiem wielu pokrzywdzonych- szczególnie tych z grup z niską zdawalnością.

    Odpowiedz