Meldunek ważny przy odbiorze prawa jazdy

autor: Piotr Szymaniak07.03.2014, 11:00; Aktualizacja: 07.03.2014, 13:56
Prawo jazdy

Prawo jazdyźródło: ShutterStock

Na kurs nauki jazdy można się zapisać do dowolnej szkoły, a egzamin zdać w wybranym wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego. Jednak z wnioskiem o wydanie prawa jazdy (i wygenerowanie profilu kandydata na kierowcę) oraz po odbiór dokumentu trzeba się stawić w urzędzie właściwym ze względu na miejsce zamieszkania. Czytelnicy skarżą się, że część urzędników traktuje to pojęcie jako tożsame z miejscem zameldowania i odsyła ich z kwitkiem.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (5)

 • Witalis(2014-05-17 20:49) Zgłoś naruszenie 30

  Należaołoby znieść rejonizację wydawania praw jazdy. To by ułatwiło życie. A że jest takie rozwiązanie technicznie możliwe potwierdza stosowanie takiej zasady bodaj od 2 lat przy czynnościach związanych z rejestracją wpisów przy działalności gospodarczej.

  Ale w obecnym stanie prawnym, skoro wydawanie dokumentu prawa jazdy ma nastąpić w miejscu zamieszkania, a w/g ustawy o ewidencji ludności i dowodach osobistych zameldowanie potwierdza miejsce zamieszkania (to obowiązuje jeszcze do końca 2015 r.), to urzędnicy postępują prawidłwowo, tzn. zgodnie z prawem.

  Natmiast każdy, kto mieszka gdzie indziej niż jego miejsce zameldowania, poświadcza nieprawdę w urzędowym dokumencie, i właściwie z tego względu powinien ponosić odpowiedzialność, mimo zniesienia karalności za brak zameldowania z Kodeksu wykroczeń.

  Apeluję do Autorów DGP o zaprzestanie krytykowania działalności zgodnej z prawem i właściwe nakierowanie krytyki - np. na krytykę rozwiązań zawartych w przepisach. Dopóki jednak są określone rozwiązania ustawowe, należy je przestrzegać, aby nie wzbudzać anarchii.

  Odpowiedz
 • pytajnik(2015-02-18 08:21) Zgłoś naruszenie 21

  brak odpowiedzi na podstawowe pytanie : jesli ktoś nie jest zameldowany a chce wyrobić nowe prawo jazdy ( z powodu wymiany starego - czyli sam nowy blankiet) to może to zrobić czy nie ?

  Odpowiedz
 • Zygmund(2017-06-07 13:58) Zgłoś naruszenie 20

  Wymiana praw jazdy odbywa sie na podstawie miejsca zamieszkania czy zameldowania?

  Odpowiedz
 • Marcin(2017-07-03 23:30) Zgłoś naruszenie 00

  Jestem zameldowany za granica . Czy mogę Zrobić prawo jazdy w pl?

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane