statystyki

Interwencja w procesie to nie pomoc prawna

autor: Dobromiła Niedzielska – Jakubczyk07.03.2014, 07:20; Aktualizacja: 07.03.2014, 07:49
prawo

Prawoźródło: ShutterStock

Krajowe prawo państwa członkowskiego może nie dopuszczać interwencji stowarzyszenia chroniącego konsumentów na etapie postępowania egzekucyjnego. I to bez względu na to, czy wykonywany jest prawomocny wyrok sądu państwowego, czy polubownego – orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE.

O wykładnię prawa Unii zapytał słowacki sąd rejonowy, do którego trafiła sprawa firmy pożyczkowej Pohotovosti i jej kredytobiorcy Miroslava Vaszuty. Stały sąd polubowny nakazał konsumentowi zapłatę na rzecz spółki. Sąd rejonowy w Svidniku nie nadał jednak klauzuli wykonalności całemu wyrokowi. Nie uwzględnił bowiem odsetek ani kosztów odzyskiwania wierzytelności. Wówczas – na etapie procedury egzekucyjnej – dopuszczenia do sprawy zażądało konsumenckie stowarzyszenie HOOS. Spotkało się jednak z odmową, mimo że powołało się na brak bezstronności komornika, który kiedyś był pracownikiem Pohotovosti. Parabank dowodził jednak, że interwencja organizacji konsumenckiej, gdy orzeczenie jest prawomocne i wykonalne, jest niedopuszczalna. Słowacki kodeks postępowania egzekucyjnego nie przewiduje bowiem wyraźnie takiej możliwości.


Pozostało jeszcze 62% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane