Ukarani sędziowie pozostają anonimowi

autor: Ewa Ivanova07.03.2014, 07:14; Aktualizacja: 07.03.2014, 07:52
Sędzia

Sędziaźródło: ShutterStock

Postępowania dyscyplinarne sędziów są jawne. A skoro tak, to czy mamy prawo poznać dane ukaranych? Niestety, wciąż nie jest to oczywiste.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna

Polecane

Reklama

Komentarze (14)

 • zbyszek(2014-03-07 08:36) Zgłoś naruszenie 00

  osobiscie uwazam ze kara dla wszystkich posiadajacych imunitet/sedziowie,prokuratorzy poslowie itd/powinna byc jedna to znaczy usuniecie na zawsze ze stanowiska wraz z pozbawieniem wszelkich przywilejow czyli powrot do kodeksu pracy obowiazujacego wszystkich
  ,

  Odpowiedz
 • Hajmdal(2014-03-07 08:49) Zgłoś naruszenie 00

  Proponuje pisać jak kiedyś jedna z gazet: Wojciech F. złoty medalista igrzysk olimpijskich w skokach narciarskich albo Henryk S. przedsiębiorca były senator niezależny... będzie i wilk syty i owca pożarta ;)

  Odpowiedz
 • Anoda(2014-03-07 09:08) Zgłoś naruszenie 00

  Skoro postępowania dyscyplinarne są jawne dlaczego ukrywać dane sędziów?

  Odpowiedz
 • pyt(2014-03-07 09:12) Zgłoś naruszenie 00

  Czytając polskie gazrty ma się wrażenie że największym probeme w Polsce są sędziowie. Nie ma dnia bez krytyki. O mordercach i złodziejach których skazują nie pisze się nawet 1 setnej krytyki co o sądach. To jakaś tęsknota pisamków za ustrojem a'la Wladimir Wladimirowicz ? Sprzyjanie najniższym instynktom gawiedzi skazywanej przez sądy, jak zawsze niewinnej.

  Odpowiedz
 • Olo(2014-03-07 09:22) Zgłoś naruszenie 00

  w tej gazecie tylko Pani Kryszkiewicz trzyma poziom:)

  Odpowiedz
 • mart(2014-03-07 09:58) Zgłoś naruszenie 00

  Postępowanie sądowe też jest jawne w prywatnych sprawach. Więc może takich wyroków w bazach orzeczeń sądów apelacyjnych też nie anonimizujmy?

  Odpowiedz
 • dsf(2014-03-07 10:27) Zgłoś naruszenie 00

  W porządku, również uważam, że dane sędziów powinny być ogólnodostępne.
  Skoro jednak jest art. 45 Konstytucji
  Art. 45. 
  1. Każdy ma prawo do sprawiedliwego i jawnego rozpatrzenia sprawy bez nieuzasadnionej zwłoki przez właściwy, niezależny, bezstronny i niezawisły sąd.
  2. Wyłączenie jawności rozprawy może nastąpić ze względu na moralność, bezpieczeństwo państwa i porządek publiczny oraz ze względu na ochronę życia prywatnego stron lub inny ważny interes prywatny. Wyrok ogłaszany jest publicznie.

  To wszystkie wyroki, za wyjątkiem tych, w których ustawa albo sąd wyłączyli jawność, powinny być w pełni jawne. Cała anonimizacja jest więc bez sensu i jeżeli mój sąsiad tłukł żonę i kradł prąd, to mogę o tym mówić i pisać w mediach.

  Odpowiedz
 • Jaro(2014-03-07 11:14) Zgłoś naruszenie 00

  Mało tego, że rzadko sędziowie zostają ukarani za cokolwiek, a nawet nie wytyka im się przewlekłości, to utajniają ich sprawy. A jeżeli złożysz skarkę i będzie wyzytacja za błąd sędziego, to wtedy jest odpowiedź, że on taki zapracowany i dlatego o mało życia Ci nie zniszczył. Dobrze, że ktoś już nagłaśnia te sprawy, od tego jest poważna publicystyka

  Odpowiedz
 • Dertol(2014-03-07 11:31) Zgłoś naruszenie 00

  Kolejne Święte Krowy. Zajmującą stanowiska publiczne, dzierżą w dłoni władze nad obywatelem, muszą być prześwietlani. Rzadne gadki o ochronie danych os. czy prywatności. Nie te stanowiska...

  Odpowiedz
 • Jaś(2014-03-07 11:43) Zgłoś naruszenie 00

  Jeżeli nie przebudujemy od podstaw całego tz. "wymiaru sprawiedliwości" (sądy, prokuratury, popolicja i inne organy) - nie poddamy nadzorowi publicznemu i pełnej jawności, to nigdy w Polsce nie będzie można być spokojnym o swwoje jutro. Bo zawsze będzie obowiązywać stalinowski powiedzenie: "Pokaż człowieka a ja paragraf na niego znajdę" lub "Ci wszyscy ludzie na ulicach to są oskarżni, tylko o tym jeszcze nie wiedzą". Teraz panuje w "wymiarze sprawiedliwości" tatalne bezprawie - oni za nic nie odpowiadają. Jeżli już to Skarb Państwa czyli podatnicy, w tym sami oskarżeni. Więć będą bronić swoich pozycji do upadłego, do śmierci. Proponuję wprowadzić wybieralność powszechną do wymiaru sprawiedliwości tak jak jest w innych krjach. Skoro jest demokracja to niech będzie na wszystkich poziomach.

  Odpowiedz
 • macgiwer(2014-03-07 12:15) Zgłoś naruszenie 00

  A który sędzia będzie surowy dla kolegi po fachu?? Dziś ty ,jutro ja,a po jutrze Władek z Krakowa.A przecież razem spaliśmy w jednym pokoju w akademiku,razem balowaliśmy po nocach, ściągaliśmy od siebie na egzaminach,a teraz też razem "kręcimy lody w biznesie" No i jak tu kalać dobre imię szwagra???

  Odpowiedz
 • głupgiwer(2014-03-07 13:01) Zgłoś naruszenie 00

  Typowe dla ciemnoty jest takie obiegowe "ględzenie" jakie to sony som złe i powtarzanie gazetowych komunałów o konieczności lustracji co samo w obie biorąc pod uwagę wiek wiekszości sędziów jest idiotyczne.
  Żadnych rozsądnych wypowiedzi co do konieczności zmian legislacyjnych, uproszczenia procedur, zmiejszenia kognicji itp. tylko ględzenie, ględzenie olaboga ja przegrała a przeca kurka była na pewno moja sędzina (żona sędziego) wzięła od Marczakowej Gąskę. Typowy polski bełkot. Wszyscy sdziowe to jedna rodzina i spotykają się na sabatach raz w mieciącu na lysej górze. Żenada.
  @Macgiwer
  wiesz chociaż jak wygląda egzamin sędziowski ? To nie nieby egzamiik w twojej Niby Szkole Wyższej o Wszystkim, oszczerco. "Lody w biznesie" chyba marzysz o tym i myślisz że wszyscy mają złodziejką naturę.

  Odpowiedz
 • Lex(2014-03-07 23:37) Zgłoś naruszenie 00

  Mam pomysł, niech tłum, motłoch, ulica wymierza sprawiedliwość. Wtedy będzie ok. Powodzenia

  Odpowiedz
 • jorry123(2014-03-09 18:43) Zgłoś naruszenie 00

  kolejny artykuł pod tzw. pieniaczy sądowych, bo to oni na tych forach udzielają się najczęściej, a że równie często w sądach nie mają racji tutaj wylewajł swoje frustracje. Szanowni pieniacze jest na to sposób.
  Jeżeli chodzi o sprawy karne, po prostu nie popełniajcie przestępstw i wykroczeń, wtedy nic wam żaden sąd karny nie zrobi. A jepeli chodzi o sprawy cywilne, to lepiej czytajcie umowy i nie kłóćcie się z sąsiadami i rodzinę, wówczas znpwu was sądy ominą, a wy nie będziedzie musieli wylewać na forach swojego jadu.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane